Nowe wystawy. Wybierzcie się na wernisaż

2019.04.10 10:28
Kilka nowych wystaw zostanie otwartych w najbliższy piątek. Na wernisaże tradycyjnie wstęp jest bezpłatny.
Nowe wystawy. Wybierzcie się na wernisaż
Fot: Andrzej Sidor

Andrzej Sidor: Sidor x3

"Wystawa jest próbą podsumowania wieloletniej pracy fotograficznej autora, która obejmuje fotografię pejzażową, portretową i dokumentalną. Autor prezentowanych zdjęć dobrze zna ludzi i krajobrazy Polski Wschodniej, bo tam się urodził i mieszka na stałe. Był i najpewniej pozostanie częścią swojego kraju lat dziecinnych" - pisze Arkadiusz Szaraniec.

Andrzej Sidor urodził się w 1976 r. w Suwałkach. Mieszka na Suwalszczyźnie. Ukończył Wydział Leśny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 2001 r. współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM. Publikuje w książkach i prasie. Zajmuje się reportażem o tematyce społecznej i etnograficznej oraz fotografią inspirowaną pejzażem.

Wystawa jego prac zostanie otwarta w Galerii BOK. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00.

Szczegóły: Andrzej Sidor: Sidor x3

Stulecie odzyskania niepodległości przez Litwę

Wystawa poświęcona jest 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę, ukazuje drogę od ogłoszenia niepodległości w 1918 r. do okupacji sowieckiej w 1940 r. Treść wystawy odnosi się do historii i polityki odradzającego się Państwa Litewskiego oraz różnych aspektów życia społeczno-ekonomicznego (m.in. gospodarki, waluty, prasy, sportu, kultury, religii, organizacji pozarządowych).

Wystawa zorganizowana jest przez Konsulat Republiki Litewskiej w Sejnach, w partnerstwie ze Wspólnotą Litwinów w Polsce i Muzeum Historycznym w Trokach. Będzie eksponowana w białostockim Ratuszu. Wernisaż odbędzie się o godz. 18.00. Ekspozycję można oglądać do końca maja.

Szczegóły: Stulecie odzyskania niepodległości Litwy

"Trajektorie" Aleksandra Grzybka

Trajektoria to krzywa, która zakreśla w przestrzeni poruszający się obiekt. Ta krótka definicja wprowadza do najnowszej prezentacji Aleksandra Grzybka. Namalowane przez artystę zmultiplikowane postacie w swoim ruchu podążają w jednym kierunku. Do prognozowania drogi-trajektorii każdy z nas wykorzystuje informację wzrokową, która pomaga przewidzieć i uniknąć kolizji. Ten proces możemy również zaobserwować w obrazach Grzybka.

Aleksander Grzybek (artysta, arteterapeuta, pedagog) zajmuje się głównie malarstwem na płótnie, papierze oraz drewnie, nazywając swoje obrazy zapiskami. Głównym tematem jego twórczości jest człowiek. Elementy występujące na podobraziach, często multiplikuje i sprowadza do znaku graficznego. Konfiguracje sylwetek, obrazujące duchowe i emocjonalne strony ludzkiej psychiki, układa w różne formy kompozycyjne o zmiennej kolorystyce. Namalowane postacie ludzkie są w ciągłym ruchu, jakby były w drodze.

Aleksander Grzybek (ur. 1956) mieszka i pracuje w Białymstoku. Uprawia rysunek i malarstwo. Ukończył Instytut Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, kierunek malarstwo w pracowni Mariana Bogusza i Andrzeja Kołodziejka (1974-1979). Współzałożyciel Grupy A.S., z którą wystawiał w latach 1975-1981. Współpracował przy organizacji Lubelskich Spotkań Plastycznych. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz udział w wystawach zbiorowych, plenerach i konkursach plastycznych. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów i galerii oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Zajmuje się malarstwem oraz innymi dyscyplinami sztuki.

Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00 w salonie przy ul. Legionowej.

Zobacz też: Aleksander Grzybek. Trajektorie / wystawa

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1680 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39