16 września, w rocznicę urodzin B.B. Kinga, z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego, w Polsce obchodzony jest Dzień Bluesa. Na terenie całego kraju, w okolicach tej daty, organizowane są różnego rodzaju imprezy o charakterze bluesowym: koncerty, festiwale, wystawy plastyczne, radiowe audycje muzyczne, wspólne spotkania miłośników muzyki. Miłośnicy bluesa świętować będą też w Białymstoku.
Tabliczki dla zasłużonych
Nowe tabliczki zostaną odsłonięte w niedzielę (15 września) o godz. 18.00. Aleja Bluesa to pasaż łączący ulice Suraską i Legionową. W kamienne płyty układające się jak fortepianowe klawisze wmontowano pamiątkowe tablice z nazwiskami ludzi zasłużonych dla propagowania bluesa. Pierwsza uroczystość odbyła się 3 października 2008 roku.
Stolica Podlasia jako pierwsze miasto w Polsce zdecydowała się uhonorować w taki sposób ten gatunek muzyczny. Stworzenie Alei Bluesa miało przypomnieć młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych muzyków gatunku i zachęcić do poznawania ich twórczości. Blues to jednak nie tylko muzycy. To również cała grupa pasjonatów, propagatorów tego gatunku, którzy wiele lat życia poświęcili, zarażając innych miłością do bluesa. Wystarczy wspomnieć tu Marię Jurkowską, dziennikarkę radiowej Trójki czy Witolda Frankiewicza, twórcę portalu Blues.pl i założyciela Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Aleja jest miejscem, gdzie uhonorowane zostały ich dokonania.
Koncerty: zagrają Bracia i Siostry oraz Free Blues Band
Zespół Bracia i Siostry rozpoczął swoją oficjalną działalność 11 listopada 2005 roku. Nazwa zespołu pochodzi od tytułu znakomitej płyty formacji The Allman Brothers Band, "Brothers and Sisters". Początkowo koncerty bazowały na repertuarze wspomnianego już The Allman Brothers Band, ale wkrótce członkowie Braci i Sióstr zaczęli komponować własne utwory i prezentować je szerszej publiczności. W 2006 roku muzycy nagrali swoją pierwszą płytę zatytułowaną "Demo, czyli antidotum na stres", na którą składało się 6 autorskich kompozycji. Kolejny (2007) rok zaowocował licznymi nagrodami na festiwalach.
Przez ponad dekadę swojej działalności B&S nieustannie walczyło o stabilny, mocny skład. Przez szeregi zespołu przewinęło się mnóstwo muzyków, którzy w sposób naturalny wpływali na jego brzmienie.
W 2016 roku zawiązał się obecny, na pewno najbardziej rozjammowany i najbardziej emocjonalny skład zespołu, co niewątpliwie przyczyniło się do zwiększenia przepływu emocji płynących ze sceny, zabierając słuchaczy w nieznane.
Free Blues Band to grupa bluesowa grająca już ponad 38 lat muzykę pełną ekspresji, która łączy w sobie elementy rythm'n'bluesa, soulu, funky i zahacza o jazz. Założona w końcu 1979 r. przez braci Andrzeja i Mariana Malcherków. Na swym koncie ma tytuły laureatów z praktycznie wszystkich festiwali muzyki rockowej i bluesowej organizowanych w Polsce od 1983 r. Zespół używa oryginalnych organów Hammonda, na których gra, jako jedyna w Polsce przedstawicielka płci pięknej - Agnieszka Malcherek.
Zespół koncertował z Tadeuszem Nalepą od 1995 roku, a 3 ostatnie lata przed śmiercią Nalepy artysta koncertował wyłącznie z Free Blues Band i to z FBB zagrał ostatni koncert w swoim życiu - 12 sierpnia 2006 roku w Trincu w Czechach.
Grali także z Taj Mahal, Chrisem Farlowem (Colosseum), Stevem Morsem i Ianem Paicem (Deep Purple) oraz Stanem Skibbem, L. Cichońskim, Carlosem Johsonem, Janem “Izbą” Izbińskim czy też ze Sławkiem Wierzcholskim. Otwierali koncerty Deep Purple, Johna Scofielda, Johna Mayala, The Animals, Scotta Hendersona oraz Johnnego Wintera i T.M. Stevensa. Poza tym regularnie od 26 lat w jeden z piątków każdego miesiąca dają koncert w firmowym klubie Free Blues Club w Szczecinie.
Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz też: Koncert: Free Blues Band / B&S - Bracia i Siostry
anna.d@bialystokonline.pl