Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to comiesięczne projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych.
Jak wygląda praca z filmem?
Przy każdym cyklu wskazywane są związki z podstawą programową, przygotowywana prezentacja multimedialna oraz prelekcja, a nauczycielom zapewniane są obszerne materiały dydaktyczne (scenariusze lekcji i analizy psychologiczne). W zależności od wieku widzów proponowane są również omówienia i dyskusje. Aby zapisać uczniów do programu, należy skorzystać z formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej projektu.
Szkoły mogą realizować również autorskie programy edukacji filmowej. Należy w tym celu przedstawić listę wybranych filmów koordynatorowi w swoim kinie, który służy pomocą (dkf@bok.bialystok.pl) w opracowaniu programu oraz dostosowuje terminy i godziny projekcji do indywidualnych potrzeb danej szkoły. W nadchodzącym roku przygotowane są cykle tematyczne dla uczniów w każdym wieku oraz przedszkolaków.
O projekcie
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Każdy pokaz poprzedza prelekcja multimedialna wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową. Edukacja filmowa to projekt, który realizowany jest od lat.
Każdy film, który wchodzi do programu, jest opisany w analizie psychologicznej, z której mogą korzystać rodzice i pedagodzy, wskazywany jest również związek tematów poruszanych w filmach z podstawą programową.
Jak to działa?
Nauczyciele zapisują swoich uczniów na wybrany cykl (szczegółowe opisy znajdują się w wysyłanym na początku września katalogu oraz na stronie internetowej) i od października do kwietnia raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina Forum w Białymstoku na film. Przed każdym pokazem odbywa się multimedialna prelekcja poświęcona opisanemu w folderze zagadnieniu lub spotkanie z gościem. Nauczyciele dostają interdyscyplinarne materiały dydaktyczne (informacje o filmie i reżyserze, scenariusze lekcji, karty pracy, opinie psychologów etc.) do wykorzystania zarówno podczas zajęć szkolnych, jak i przy rodzinnych dyskusjach filmowych w domu. Po seansie najmłodsi uczniowie biorą udział w dyskusjach i podsumowaniach.
Cały program NHEF pozostaje w zgodzie z podstawą. W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "edukacja młodego widza". W 2011 roku Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej zostały włączone do rodziny projektów Filmoteki Szkolnej.
anna.d@bialystokonline.pl