Kładka połączyła dwie gminy leżące w dwóch różnych powiatach. Od północy to gmina Lipsk w powiecie augustowskim. Od południa z kolei - gmina Dąbrowa Białostocka w powiecie sokólskim.
Długość powstałej nowej trasy turystycznej to blisko 6 km. Składa się z trzech odcinków. Tworzą je szlak Jałowo - Nowy Lipsk o długości 2,6 km z przeprawą promową przez Biebrzę. Drugi - po drodze gruntowej na wyspie mineralnej w pobliżu Jałowa - liczy 1,4 km długości. Wreszcie trzeci stanowi funkcjonująca od jakiegoś czasu kładka w okolicy Szuszalewa - liczy 2 km. Pokonanie całości - wraz z przepłynięciem na tratwie rzeki Biebrzy - zajmuje około godziny. Jednorazowo z promu może korzystać sześć osób. To pierwsza tego typu atrakcja w tej okolicy.
Nowa kładka leży na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Został on utworzony dnia 9 września 1993 roku. Jest największym z polskich parków narodowych i jednym z większych w Europie. Celem powołania Parku była ochrona rozległych torfowisk Kotliny Biebrzańskiej oraz niewielkiego fragmentu Wzgórz Sokólskich. Najcenniejsze walory parku to szeroka dolina mającej charakter naturalny silnie meandrującej rzeki Biebrzy, z największym zespołem torfowisk w Polsce, zwanych Bagnami Biebrzańskimi.
Park - na wschodzie - zaczyna się w okolicach Lipska. Kończy - na zachodzie - w okolicach Wizny. Do przedstawicieli Biebrzańskiego Parku Narodowego często docierały jednak informacje, że wschodnia część, w tzw. górnym basenie Biebrzy, jest nieco zapomniana, a Park skupia się na środkowym i dolnym biegu Biebrzy - jak okolice Osowca-Twierdzy i tzw. carskiej drogi. Rzeczywiście, tamte obszary sprawiają wrażenie bardziej rozpropagowanych wśród turystów. Teraz może się to zmienić. Kładka ma pomóc podziwiać walory przyrodnicze i tej części Parku. Na szlaku powstała np. czatownia, gdzie można odpocząć bądź podglądać przez lornetkę przyrodę: łosie i ptactwo wodne. Bagna Biebrzańskie są uznawane za jedną z najważniejszych w kraju i w Europie Środkowej ostoi ptaków wodno-błotnych.
anna.d@bialystokonline.pl