Norwedzy w BTL, skup kamieni i "Biegun" w Oslo, czyli wymiana lalkarzy

2010.10.05 00:00
"Polsko - norweskie lalki 2010" to osobliwy projekt wymiany i współpracy międzynarodowej między Białostockim Teatrem Lalek, a Kattas Figurteater Ensemble. Polega on na prezentacji spektakli, organizacji warsztatów teatralnych i plastycznych, a także wykładów związanych ze sztuką teatralną w obu krajach.
Norwedzy w BTL, skup kamieni i "Biegun" w Oslo, czyli wymiana lalkarzy
Fot: MAG
Scena ze skektaklu "Starzy Szarzy Ludzie grają Hamleta" teatru Kattas Figurteater Ensemble

"Koci teatr" na Podlasiu

Norweski teatr Kattas Figurteater Ensemble przebywa obecnie w Białymstoku. Jest największym niezależnym teatrem lalek w Norwegii. Założyła go Anne Helgesen. Nazwa grupy w dosłownym tłumaczeniu oznacza "koci teatr".

- Zawsze chciałam stworzyć teatr lalkowy. W Norwegii nie ma edukacji lalkarskiej, więc mój zespół tworzą różni freelancerzy. Do grupy należy mim po paryskiej szkole, aktor komediowy i aktor dramatyczny, a także młoda, świeżo upieczona absolwentka - wyznała Anne Helgensen.

Status teatru lalek w Norwegii jest zupełnie inny niż w Polsce. Od lat 90-tych nie ma tam żadnej szkoły uczącej sztuki lalkarskiej. Celem Kattas Figurteater Ensemble jest stworzenie niezależnej instytucji, która będzie rozwijała teatr lalkowy w Norwegii. Założycielka grupy twierdzi, że polsko-norweska kooperacja może być w tym pomocna.

- Nawiązaliśmy współpracę z Markiem Waszkielem i BTL, gdyż to teatr wyjątkowy i instytucjonalny. Pracują tu wykształceni aktorzy. Ta wymiana może być bardzo interesująca i owocna dla dwóch stron - stwierdziła Helgensen. Podobnie o międzynarodowej współpracy wypowiada się Marek Waszkiel, dyrektor BTL.

- Cały czas szukamy sposobu obejrzenia naszej działalności w innym kontekście. Oni nigdy nie byli w Polsce, a my w Norwegii. Głęboko wierzę, że za rok, dwa, z tego co nas połączyło, może się coś urodzić. Międzynarodowa współpraca zawsze otwiera nowe możliwości - powiedział Waszkiel.

Grupa z Norwegii dwukrotnie wystawi spektakl "Starzy Szarzy Ludzie grają Hamleta". Pokazy odbędą się 5 i 6 października o godz. 18. Wstęp wolny. Tytułowi ludzie to grupa małych, szarych humanoidów. Ich użycie do zagrania "Hamleta" Szekspira czyni z tej klasycznej sztuki, oryginalny dramat o współczesnym zmaganiu się dorastających ludzi z władzą. Co więcej, na scenie także walczą aktorzy ze swoimi lalkami.

Kamienie na wagę złota

Akcją towarzyszącą przedstawieniu jest skup kamieni. Jego autorkami są Siostry Borowe - Agata i Dorota. Obie ukończyły warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Zainspirowane Szarym Człowiekiem podejmują temat spotkania z nim.

- Podczas szukania punktu wspólnego między Szarym Człowiekiem, który zbiera kamienie, doszłyśmy do wniosku, że tak samo my kolekcjonujemy pieniądze. Stąd pomysł, by zorganizować skup kamieni. Każdy z nich ma osobną historię, a ich cena będzie uzależniona od wagi, lecz nie tylko - zdradzają siostry Borowe. Dokładna wartość i przelicznik kamienia na gotówkę zostanie jednak podany na miejscu zbiórki. Ta odbędzie się w dniach: 6 października w godz. 10-13 i 7 października w godz. 16-18 przed głównym wejściem do BTL.
Siostry Agata i Dorota Borowe poprowadzą także warsztaty plastyczne z dziećmi, na temat Szarego Człowieka w Białymstoku. Razem z dziećmi ze szkół podstawowych spróbują stworzyć legendę o nim, odpowiedzieć na pytania: co robi, gdzie można go spotkać, jak pokolorować jego świat?

"Biegun" w Norwegii

W programie polsko-norweskiej wymiany Lalki 2010 odbędą się także warsztaty norweskich artystów dla studentów Akademii Teatralnej i artystów BTL i wykład Anne Helgesen w BTL na temat Ibsena i teatru lalek.

Drugim etapem wymiany będzie wizyta BTL w Norwegii w dniach 9-14 listopada. W Oslo i Tonsberg zagrany będzie spektakl "Biegun", Marek Waszkiel wygłosi wykład o teatrze lalek dla dorosłych, a aktorzy BTL poprowadzą warsztaty dla artystów i studentów norweskich.

MAG

1685 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39