Noc Kupały, zwana też Kupałą lub Kupalnocką przypadała na najkrótszą noc w roku, z 21 na 22 czerwca. Święto pochodzi z około X - XI wieku. Kościół nie mogąc wykorzenić ludowego obrządku, chciał połączyć elementy pogańskie z chrześcijańskimi.
Kupalnocka otrzymały patrona - św. Jana Chrzciciela zwanego Kupałą, gdyż w obrządku wschodnim chrzest odbywa się przez zanurzenie ciał w rzece. W związku z tym, iż święto Jana obchodzone jest 24 czerwca, lekko przesunięto obchody Nocy Świętojańskiej.
Mimo starań kościoła nie udało się wykorzenić z ludowej tradycji wierzeń i wróżb. Jedną z najpopularniejszych jest puszczanie na wodzie własnoręcznie zrobionych wianków przez panny. Jeśli zostanie on wyłowiony przez kawalera, oznacza to szybkiego zamążpójście.Noc Świętojańska jest także jedyną okazją w roku na znalezienie kwiatu paproci. Szczęśliwemu znalazcy miał zapewniać bogactwo i dostatek.
W Podlaskiem Noc Świętojańska jest okazją do kultywowania i przypomnienia dawnych tradycji, a także pretekstem do ludowej zabawy. W najbliższą sobotę 26 czerwca imprezy odbędą się w Goniądzu i Zalukach, a 3 lipca w Białowieży. Szczegółowe informacje na stronie: Imprezy poza Białymstokiem.