Noc Muzeów. Białostoczanie zwiedzali muzea i galerie bezpłatnie [ZDJĘCIA]

2017.05.21 08:17
W sobotni (20.05) wieczór białostoczanie bezpłatnie oglądali wystawy w muzeach i galeriach. Wszystko w ramach Nocy Muzeów. Tegorocznej akcji dopisała też pogoda.
Noc Muzeów. Białostoczanie zwiedzali muzea i galerie bezpłatnie [ZDJĘCIA]
Fot: Grzegorz Chuczun
Atrakcji nie brakowało w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

Noc Muzeów polega na bezpłatnym zwiedzaniu muzeów i galerii. Włączają się w nią także inne placówki kulturalne. Z tej okazji na zwiedzających czeka też dużo specjalnych atrakcji, przygotowanych wyłącznie na tę jedyną noc w roku - spacerów, oprowadzań kuratorskich czy warsztatów dla dzieci.

Opera otworzyła taras

Po raz pierwszy w tym sezonie Opera i Filharmonia Podlaska otworzyła taras widokowy na dachu. Można z niego było oglądać panoramę miasta, także w nocy. Na operowych błoniach stanęły też leżaki, z których mogli skorzystać mieszkańcy.

Atrakcji nie brakowało również w gmachu Opery przy ul. Odeskiej. Można było oglądać wystawy , w tym nową, na której zgromadzono radioodbiorniki. W programie były też spotkania, zwiedzanie Opery "od kulis", a także spacer z Wiesławem Wróblem. Noc Muzeów łączyła się w Operze z Dniem Otwartym Funduszy Europejskich.

Quad, patrol saperski, fotobudka i PRL

Jak co roku Muzeum Wojska przygotowało prezentację sprzętu wojskowego na fragmencie ulicy Kilińskiego. Można było zobaczyć z bliska patrol saperski, transporter opancerzony czy motocykl. Był też kiermasz wydawnictw. Można było oczywiście zwiedzić wystawy, a dla dzieci przygotowano warsztaty.

Dużo osób kierowało się w stronę Pałacu Branickich. Tutaj warto było zajrzeć do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, by obejrzeć wystawy ukazujące historię chirurgii, stomatologii, okulistyki, ginekologii, anatomii oraz farmacji. Na piętrze budynku przeprowadzano pokazy efektownych doświadczeń chemicznych.

- Można dotknąć, powąchać - studenci zachęcali do poznawania różnych rodzajów ziół.

Nasienie lnu, owoce i kwiaty głogu, ziele lebiodki pospolitej, kłącze imbiru, kora cynamonowca, liść pokrzywy - to tylko niektóre z prezentowanych roślin.

Można było też obejrzeć surowce lecznicze pod mikroskopem. Dla dzieci przygotowano malowanie twarzy. Ponadto na dziedzińcu pałacu stanęła fotobudka.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie piwnicy z pałacowym systemem ogrzewania podpodłogowego z oryginalnym hypocaustum z przełomu XVIII/XIX wieku. Do piwnicy pod kolumnadą - dotychczas nieudostępnianej - ustawiła się ogromna kolejka.

Z kolei hasłem przewodnim Nocy Muzeów w Muzeum Podlaskim były "klimaty PRL-u". Najbardziej czuło się je w Muzeum Historycznym, gdzie została otwarta wystawa fotografii z lat 50. i 60. Można było też poznać PRL-owskie smaki. W klimacie PRL-u był też utrzymany nocny spacer po Białymstoku, który poprowadził oczywiście Andrzej Lechowski.

Nowe miejsca na mapie

W tym roku w programie Nocy Muzeów pojawiły się też nowe miejsce. Pierwszym była otwarta przy ul. Wiktorii 5 na Bojarach Pracownia Fotografii (oddział Galerii im. Sleńdzińskich). Można tam oglądać wystawę "W białostockich ogrodach", którą tworzą zdjęcia przedwojennego fotografa Bolesława Augustisa.

Drugim miejscem, które miało nowe propozycje, było Muzeum Pamięci Sybiru. Wprawdzie działa w formie Centrum Edukacyjno-Wystawienniczego przy ul. Sienkiewicza, ale w przejściu podziemnym na skrzyżowaniu ulicy Sienkiewicza i al. Piłsudskiego można było zobaczyć, jak będzie wyglądała placówka, które powstanie na Węglowej.

W Noc Muzeów włączyła się także Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego, która działa w nowej siedzibie przy ul. Skłodowskiej-Curie. Główną atrakcją, którą przygotowała, było podziwianie panoramy miasta z tarasu widokowego. Białystok można było też oglądać z wieży kościoła św. Rocha.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1165 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39