Noc Muzeów 2019. Bezpłatne zwiedzanie i wiele specjalnych atrakcji

2019.05.16 07:10
Przed nami jedyna taka noc w roku - muzea i galerie można będzie zwiedzać bezpłatnie. Placówki przygotowują też specjalne atrakcje. Noc Muzeów odbędzie się w sobotę (18.05).
Noc Muzeów 2019. Bezpłatne zwiedzanie i wiele specjalnych atrakcji
Fot: Grzegorz Chuczun

Ratusz: Braniccy, Poniatowscy i archeologia

W Ratuszu można będzie obejrzeć wystawę "W kręgu Branickich" poświęconą znanym postaciom związanym poprzez koligacje rodzinne, układy polityczne i stosunki towarzyskie z Janem Klemensem Branickim i jego żoną Izabelą z Poniatowskich. Muzeum Podlaskie zaprasza także na prezentację archeologiczną z pokazem zabytków odkrytych w trakcie badań archeologicznych prowadzonych w latach 1997-2014 na terenie założenia pałacowo-ogrodowego w Białymstoku. W trakcie Nocy Muzeów będą eksponowane przedmioty związane z funkcjonowaniem założenia ogrodowego (m.in. donice, złączki rur wodociągowych zasilających studnie i fontanny) i pałacu (m.in. naczynia gliniane i porcelanowe, elementy urządzeń grzewczych oraz wyroby ze stopów metali). Uwaga! Zwiedzający do Ratusza wchodzić będą co 20 minut w 20-osobowych grupach, którymi opiekować się będą przewodnicy.

Program: Noc Muzeów w białostockim Ratuszu

Spacer historyczny po mieście

"Reprezentacyjny Białystok" - pod takim hasłem odbędzie się tegoroczny spacer historyczny, który poprowadzi dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski. Zbiórka przed Ratuszem o godz. 22.00.

Sprawdź: Noc Muzeów w białostockim Ratuszu

Muzeum Historyczne: barokowy Białystok

Widowisko multimedialne poświęcone barokowemu Białemustokowi można będzie obejrzeć przy ul. Warszawskiej. Odwiedzający placówkę podziwiać też będą wnętrze białostockiej kamienicy, które zostało pieczołowicie odtworzone (będzie muzealna gra turystyczna). Czeka również makieta hotelu Ritz. Są także wystawy czasowe - "Tatarzy. Polski orient w muzealnych zbiorach" oraz "Kobieta pracująca w PRL".

Program: Noc Muzeów 2019: Muzeum Historyczne

Muzeum Rzeźby: wielcy Polacy i dyplomy

Przy ul. Świętojańskiej warto obejrzeć Galerię Portretów Wielkich Polaków, w której znajdziemy m.in. rzeźby portretowe I. J. Paderewskiego, J. Piłsudskiego, J. Kadena –Bandrowskiego i W. Sieroszewskiego. Trwa także wystawa prac dyplomowych uczniów Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera w Supraślu. Na zainteresowanych czekają też warsztaty plastyczne i pokaz sztuki choreograficznej.

Program: Noc Muzeów w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

Muzeum Wojska: pokaz sprzętu, gotowanie i kiermasz

W programie wydarzeń przygotowanych przez Muzeum Wojska w Białymstoku znalazły się m.in. warsztaty dla dzieci nawiązujące do najnowszej wystawy czasowej, pokazy kulinarne ("live cooking"), zwiedzanie ekspozycji stałych i wystawy czasowej: "Przeciw dwóm wrogom. Militarne dzieje Podlasia i jego mieszkańców w latach 1939-1956", "Między dwiema wojnami 1914-1939", "Wojsko Polskie 1956-2010" oraz ekspozycji czasowej "Policjanci międzywojennego Białegostoku 1919-1939" oraz kiermasz wydawnictw i gadżetów muzealnych. Przed budynkiem zaprezentowane zostaną pojazdy ze zbiorów Muzeum oraz sprzęt 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i Podlaskiej Policji.

Program: Noc Muzeów 2019 w Muzeum Wojska

Muzeum Pamięci Sybiru: multimedia i widowisko

Muzeum odkryje historie białostoczan, których dzieciństwo i młodość przerwały wywózki na daleki Wschód. Ułatwi to multimedialna ekspozycja zdjęć pokazujących naszych bohaterów na tle przedwojennego Białegostoku, ożywionego za pomocą animacji komputerowej. Prezentowana będzie w Centrum Edukacyjno-Wystawiennicze Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Sienkiewicza 26. Przygotowane jest także widowisko światło i dźwięk, które przeniesie widzów do przeszłości i poetycko przybliży losy mieszkańców jednej z białostockich kamienic (dziedziniec Akademii Teatralnej).

Program: Noc Muzeów 2019 w Muzeum Pamięci Sybiru

Uniwersytet Medyczny i Muzeum Farmacji: pałacowe piwnice i doświadczenia

Na dziedzińcu Pałacu Branickich będzie można obejrzeć rekonstrukcję szpitala Polskiego Czerwonego Krzyża, a także obserwować niebo i iluminację Pałacu. Zaplanowano także zwiedzanie pałacowych piwnic. Z kolei w Pałacu Branickich odbędą się koncerty. W Muzeum Historii Medycyny i Farmacji można zwiedzić wystawy, poznać historię radiologii, obejrzeć surowce lecznicze pod mikroskopem oraz podpatrzeć, jak wykonuje się leki. Nie może oczywiście zabraknąć pokazów doświadczeń chemicznych.

Program: Noc Muzeów UMB 2019

Białostocki Ośrodek Kultury: gra miejska, film, koncert

Gra Miejska, koncert, film i 3 wystawy do zwiedzania - oto program Nocy Muzeów w Białostockim Ośrodku Kultury. Gra miejska odbędzie się pod hasłem "Białystok wolny i niepodległy". W Famie zagra zespół plac_zabaw, a w kinie Forum można będzie obejrzeć film "Dyktator". Centrum im. Ludwika Zamenhofa zaprasza na wystawy "Białystok młodego Zamenhofa", "Rustlings from the dim" Mateusza Hermana i "Spacer po Białymstoku" Władysława Pietruka.

Program: Europejska Noc Muzeów w BOK-u, Europejska Noc Muzeów w CLZ

Galeria Arsenał: wystawa i akcja

Zwiedzać można będzie wystawę dla dzieci "Wszystko widzę jako sztukę". Czy sztuka współczesna może zachwycić dziecko? Czy sztuką i w sztukę można się bawić? Chociaż sztuka współczesna może wydawać się onieśmielająca i za trudna, by pokazywać ją najmłodszym, pomysłodawcy wystawy są pewni, że właśnie ci odbiorcy przyjmą ją bez zahamowań. Chętni mogą wziąć udział w akcji "Wyrzut kamienia" animowanej przez CentrumCentrum.

Program: Noc Muzeów w Galerii Arsenał

Galeria im. Sleńdzińskich: pożegnanie z jedną z siedzib

Nadszedł czas podróży i zmian. Już wkrótce zbiory Galerii im. Sleńdzińskich zostaną przeniesione do nowej siedziby przy Rynku Kościuszki 4. To będzie ostania Noc Muzeów w starej lokalizacji - przy ul. Waryńskiego. W programie jest oprowadzanie po wystawie "Sztuka w genach. Sleńdzińscy", walizkowy quiz z nagrodami, loteria książkowa i wykonywanie talerzyków z fragmentem obrazu Sleńdzińskiego. W salonie przy ul. Legionowej zostanie otwarta wystawa "My tu byliśmy" Rafała Zajki. Widzowie będą mieli możliwość pozostawić w Galerii swojego "odcisku". Wieczorem wystąpi alt-popowy duet Zoee połączony z wizualizacjami Rafała Zajko. Z kolei przy ul. Wiktorii Noc Muzeów odbędzie się pod hasłem "Ahoj przygodo. Marynarska noc". W planach jest oprowadzanie po po wystawie "Podróże morskie i inne opowieści" Andrzeja Górskiego, a także warsztaty, gra z nagrodami, stanowisko z markerami i szablonami do tworzenia na ciele pirackich wzorów, wykonywanie marynarskich zdjęć oraz koncert.

Program:
Noc Muzeów 2019,
NIC, czyli Noc Instalacji Cieknących - artystyczne działania przy ul. Legionowej,
Ahoj przygodo! Marynarska noc przy ul. Wiktorii

Opera i Filharmonia Podlaska: oprowadzanie po scenie i obserwacja nieba

Mnóstwo atrakcji czeka także w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Wystąpią studenci Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku. W programie jest też oprowadzanie autorskie po wystawie "Sytuacje" Adrianny Konopki, warsztaty fotograficzne "Nocne migawki" z operowym fotografem Michałem Hellerem (obowiązują zapisy), oprowadzanie po scenie z dyrektorami Richardem Firminem i Gilles'em André z musicalu "Upiór w operze", a także nocna obserwacja nieba.

Program: Noc Muzeów w OiFP

WOAK: potańcówka i warsztaty

WOAK przygotował szereg propozycji, wśród których każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. W siedzibie ośrodka przy ul. Kilińskiego 8 będzie można wziąć udział w warsztatach plastycznych dedykowanych dla całych rodzin oraz obejrzeć wystawę malarstwa "Szeptem" Darii Ostrowskiej. Z kolei w Spodkach odbędą się warsztaty tańców tradycyjnych oraz koncert i potańcówka z Kapelą Czarnoleską z Czarnej Białostockiej. Będzie można tam także zobaczyć fragmenty  przedstawienia "Mistrz i Małgorzata", wystawę malarstwa Valentinasa Varnasa, Janisa Plivdy i Daniela Gromadzkiego oraz zrobić własnoręcznie lampion.

Program: Noc Muzeów z WOAK-iem

Książnica Podlaska: obejrzyj panoramę miasta

W Książnicy Podlaskiej można będzie zwiedzić wystawę fonograficzną w Dziale Zbiorów Specjalnych, wystawę plakatów i dokumentów życia społecznego, związanych z działalnością muzyczną Książnicy Podlaskiej - VI piętro (będzie tam też piękna panorama miasta, warto wziąć aparat), a także zajrzeć do magazynów.

Program: Noc Muzeów w Książnicy Podlaskiej

Noc Muzeów za miastem

W Muzeum Ikon w Supraślu jedna z sal ekspozycyjnych otrzyma imię prof. Jerzego Nowosielskiego. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane ikony artysty: Przemienienie (ze zbiorów Muzeum Archidiecezji Warszawskiej), Anastasis (z sanktuarium cerkwi Parafii Prawosławnej pw. Zaśnięcia NMP w Krakowie) oraz Mandylion (ze zbiorów prywatnych). Zostanie także otwarta wystawa ikon brata Marcina Świądra. Będą tez warsztaty i pokaz filmu.

Program: Noc Muzeów 2019 w Supraślu

Muzeum Wnętrz Pałacowych zaprasza na wystawę plenerową "Miasta i rezydencje Jana Klemensa Branickiego" przedstawiającą przedstawiająca znane, jak i zupełnie nieznane włości ostatniego z Gryfitów. W programie jest też prelekcja z prezentacją o stylach w meblarstwie, a także zajęcia plastyczne polegające na samodzielnym nadaniu nowego wyglądu starym krzesłom i konsultacje z konserwatorami mebli o pułapkach czyhających na amatorów "antyków".

Program: Noc Muzeów w Choroszczy

Muzeum w Tykocinie zaprasza na indywidualne zwiedzanie ekspozycji w Synagodze i Domu Talmudycznym oraz prezentację filmów krótkometrażowych o synagodze, domu talmudycznym, remoncie budynków muzeum i ich nowych barwach. Na dzieci czeka historyczny quiz dla dzieci z nagrodami. W programie jest też projekcja filmu "Czarna Dama" oraz spotkanie z jego twórcami.

Program: Noc Muzeów w Muzeum w Tykocinie

Jakie tajemnice kryje dwustuletni dwór z Bobry Wielkiej? Jeśli ktoś chce je zbadać, powinien wybrać się do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej i spędzić tam wieczór. Zamiast klasycznego wykładu, można będzie posłuchać literackiej opowieści o dawnych mieszkańcach, spisanej piórem Wandy Miłaszewskiej. W przeszłość przeniesie zwiedzających także wystawa na parterze budynku. Mamy tam wnętrza dworskie urządzone tak, jak za czasów ostatnich właścicieli dworu z Bobry Wielkiej, rodziny Tomaszewskich. Meble, naczynia czy pamiątki to przedmioty z początku dwudziestego stulecia. Są wśród nich i takie (chociaż nie zachowało się ich wiele), które zdobiły te same wnętrza przed laty.

Program: Noc Muzeów - "Tajemnice Modrzewiowego Dworu"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

Polecamy
AC S.A.
AC S.A.ul. 42 Pułku Piechoty 50
15-181 Białystok
www.ac.com.pl

Więcej informacji
1676 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39