Nigdy nie przykładaj lodu do oparzenia

2023.03.31 15:42
Lód (i lodowata woda) może w rzeczywistości pogorszyć, a nie poprawić stan oparzenia. Strumień wody z kranu spada na oparzenie znajdujące się na dłoni. Czujesz rozprysk wrzącej wody, uderzasz o krawędź gorącej płyty kuchennej lub przypadkowo dotykasz ucha lokówką.
Nigdy nie przykładaj lodu do oparzenia

Kiedy czujesz ciepło oparzenia, pierwszym odruchem może być chęć schłodzenia go - im szybciej, tym lepiej. Ale czy powinieneś przykładać lód do świeżego oparzenia? Nie.

Oprzyj się chęci sięgnięcia do zamrażarki po kostkę lodu. Lód na oparzeniu może wydawać się dobrym pomysłem, ale może uszkodzić skórę. Nawet lodowata woda może uszkodzić tkanki i zwiększyć ryzyko infekcji. Jest lepszy sposób na oparzenie, który nie spowoduje dalszych uszkodzeń skóry.


Dlaczego nie stosować lodu na oparzenia ?

Lód lub bardzo zimna woda na oparzeniu zmniejszają przepływ krwi do oparzonego miejsca, co może odwrócić proces gojenia. Zastosowanie lodu powoduje odrętwienie oparzenia, co może doprowadzić do odmrożenia. esomed.pl

Oparzenie lodem to większe ryzyko, niż mogłoby się wydawać. Ponieważ skóra jest już uszkodzona w wyniku oparzenia ciepłem, możesz nie czuć, że lód sprawia, że skóra jest zbyt zimna.To może prowadzić do trwałych problemów z przepływem krwi.


Jak leczyć drobne oparzenia (oparzenia pierwszego stopnia)

Małe oparzenie, zwane też oparzeniem pierwszego stopnia, jest ciepłe, czerwone i bolesne, ale nie ma pęcherzy. Oparzenia pierwszego stopnia można się nabawić, dotykając gorącego przedmiotu lub oblewając się gorącym płynem. Oparzenie słoneczne bez pęcherzy również należy do tej kategorii.

Użyj chłodnej (nie zimnej) wody: Przez pięć do 20 minut polewaj oparzone miejsce chłodną wodą, zanurzając je w wodzie lub używając czystego, mokrego ręcznika. Po schłodzeniu skóry nałóż lekko środek nawilżający, np. aloes.


Jak leczyć oparzenie z pęcherzem (oparzenie drugiego stopnia)

Oparzenie, które powoduje powstanie pęcherza, to oparzenie drugiego stopnia. Oto, co należy (i czego nie należy) robić w przypadku oparzenia drugiego stopnia:
Używaj chłodnej, czystej, bieżącej wody: Nie używaj wody, która może być skażona, np. z jeziora, rzeki lub strumienia, ponieważ bakterie w niej zawarte mogą wywołać infekcję. Jeśli nie masz dostępu do wody z kranu, użyj wody butelkowanej.

Nie ściągaj ubrania z miejsca oparzenia: Jeśli coś jest przyklejone do oparzenia, nie ściągaj tego. Niech zrobią to za Ciebie pracownicy służby zdrowia w pilnej placówce lub na pogotowiu. Nie używaj żadnych maści ani sprayów.


Jak leczyć bardzo poważne oparzenia (trzeciego stopnia)

Jeżeli Twoja skóra jest sczerniała lub oparzenie sięga kości, masz do czynienia z oparzeniem trzeciego stopnia. Jest to nagły przypadek medyczny. Jedź prosto na pogotowie.


[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


946 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39