- Wydawało się, że współcześni inwentaryzatorzy zabytków nie mają już szans na odnajdywanie w terenie monumentalnych obiektów o kilkusetletniej metryce – dzieł, których publikacja może zmienić nasze wyobrażenia o sztuce dawnych wieków na danych obszarach. Jednakże do takiego odkrycia doszło właśnie w województwie podlaskim - donoszą naukowcy z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Dr hab. prof. PAN Zbigniew Michalczyk, Piotr Jamski i Jan Nowicki z zespołu Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce na dachu cerkwi w Nowoberezowie odnaleźli duże fragmenty ikonostasu z XVII w.
Jak informują uczeni, niemalże wszystkie obiekty tego rodzaju z XVII i XVIII w. w zaborze rosyjskim zostały zniszczone w XIX w. lub uległy zagładzie w ubiegłym stuleciu.
Odkryty niedawno ikonostas jest więc najstarszy na Podlasiu i nie ma dla niego analogii również na dawnych ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego w granicach dzisiejszej Białorus i Litwy - czytamy w komunikacie PAN.
Odkrycia dokonano podczas badań prowadzonych w ramach realizacji grantu NPRH "Scalanie dziedzictwa. Inwentaryzacja i dokumentacja zabytków zachodniego pogranicza ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej". Kierownikiem zespołu był dr hab. Zbigniew Michalczyk.
24@bialystokonline.pl