Niezbędny sprzęt ochronny trafia do potrzebujących placówek medycznych

2020.05.06 15:38
Klaster Obróbki Metali czynnie włączył się w pomoc dla szpitali. Trafiają do nich przyłbice i pudełka do bezpieczniejszej intubacji. To efekt kooperacji firm członkowskich, które w trudnym czasie epidemii koronawirusa chcą się dzielić i wspierać medyków na miarę swoich możliwości.
Niezbędny sprzęt ochronny trafia do potrzebujących placówek medycznych
Fot: materiały prasowe

Do tej pory osłony intubacyjne i przyłbice trafiły m.in. do szpitali w Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Ostrowi Mazowieckiej, Siedlcach, Łomży, Suwałkach, a także do szpitali w Białymstoku: Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i Szpitala MSWiA. Łącznie to 20 osłon i ponad 200 przyłbic. Ze sprzętu korzystają osoby będące na pierwszej linii frontu w walce i zapobieganiu zakażeniom COVID-19.

- Przyłbice trafiły do Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego, ale również do innych jednostek szpitala: SOR, OIT, poradni przyszpitalnych, innych oddziałów. Fantastycznym darem jest box do intubacji. Oddział Intensywnej Terapii dysponuje pięcioma łóżkami, ale w związku z koronawirusem przygotowaliśmy się z kolejnymi siedmioma miejscami. Box do intubacji stanowić będzie bezpośrednią ochronę anestezjologa w trakcie procedur, które najbardziej narażają na potencjalne zakażenie. Jest to sprzęt, który z pewnością sprawdzi się nie tylko na czas pandemii - tłumaczy dr n. med. Tomasz Musiuk zastępca dyrektora ds. lecznictwa w SPZOZ w Hajnówce.

Pudełka intubacyjne oraz przyłbice wytwarza firma Experteam - dotychczas w swoim laboratorium w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym wyprodukowała odpowiednio 20 i 220 tych elementów. Kotniz przygotowuje prototyp kiosku do pobierania wymazów do testowania w białostockich szpitalach, Inwest-Klima opracowuje urządzenie do utrzymywania podciśnienia w izolatkach, D-TECH pracuje nad łatwym do instalacji monitoringiem sal chorych, a Dział Naukowy ChM zaangażował się we wsparcie przy kwestiach naukowych opracowywanych rozwiązań.

Politechnika Białostocka, partner strategiczny KOM, wyprodukowała i przekazała podlaskim szpitalom, stacjom pogotowia ratunkowego, domom pomocy społecznej czy ośrodkom pomocy rodzinie ponad 2000 przyłbic medycznych - tutaj również nieodpłatne wsparcie w postaci dostarczenia materiałów i usług okazały firmy członkowskie za pośrednictwem Klastra Obróbki Metali. Z kolei spółka AC SA, już w marcu, kupiła maseczki ochronne dla Szpitala MSWiA.

- Nasze firmy pokazują, że można działać wspólnie i pomagać not-for-profit w czasach kryzysu, kiedy wcale nie jest im łatwo funkcjonować - tłumaczy Sebastian Rynkiewicz, prezes i koordynator Klastra Obróbki Metali. - Jednocześnie członkowie klastra odpowiadają na zapotrzebowanie rynku i przestawiają produkcję w taki sposób, by zachować ciągłość pracy swoich zakładów. Np. Technology Applied wytwarza maski ochronne typu FPP2 i FPP3, a przy możliwościach spółki Experteam jesteśmy w stanie oferować podmiotom komercyjnym, jak choćby placówki handlowe, przyłbice w konkurencyjnych cenach rynkowych - takie same, jakie otrzymują od nas w formie darowizny szpitale.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl
1693 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39