Wystawa "Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej" prezentuje murale o tematyce żydowskiej.
Współcześnie w wielu polskich miastach i miasteczkach da się odczuć okrutną pustkę, pozostawioną przez dawnych mieszkańców i mieszkanek - społeczności żydowskiej. Dawniej miejsca tętniły życiem, była to prawdziwa kulturowa mozaika. Jednak tragedia II wojny światowej, ale także późniejsze działania władz powojennych, spowodowały, że tkanka społeczna diametralnie się zmieniła.
"Pełno ich nigdzie" jest próbą wypełnienia pustego miejsca po nieobecnych w polskim krajobrazie Żydach – przypomnienia o ich wielowiekowej obecności, a zarazem nowoczesną formą ekspresji artystycznej w przestrzeni publicznej. Ma ona służyć upamiętnieniu Żydów oraz edukacji o historii Polski i Żydów.
Jedną z omawianych na łamach "Pełno ich nigdzie" postaci jest urodzony w Białymstoku Ludwik Zamenhof – twórca języka esperanto. Wśród przykładów murali prezentowanych na wystawie jest także ten widniejący na budynku przy Zamenhofa 26 w Białymstoku – tam znajdował się kiedyś dom, w którym zamieszkiwał słynny "Dr Esperanto".
Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę (14.05), o godz. 18:00 na Rynku Kościuszki przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego.
SZCZEGÓŁY I WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
anna.kulikowska@bialystokonline.pl