Niedziela palmowa
W czasie obowiązywania obostrzeń sanitarnych od 27 marca do 9 kwietnia mogą funkcjonować jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie, salony prasowe, księgarnie, a w kościołach wyznaczono nowe limity osób przebywających w świątyniach.
Niedziela Palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej jest chrześcijańskim świętem ruchomym, które rozpoczyna Wielki Tydzień przed Wielkanocą. Tradycyjnie podczas mszy świętej odbywa się święcenie palm wielkanocnych. W tym roku jest to także druga Niedziela Palmowa obchodzona w cieniu pandemii. Jakie będą obostrzenia i jak zmienią przebieg święta?
Zmieniony zostaje limit osób w miejscach kultu religijnego - na 20 m2 może przebywać 1 osoba. Poza tym niezmiennie będzie egzekwowany nakaz zakrywania ust i nosa, jednak za wyłączeniem tych, którzy odprawiają msze. Wierni muszą także zachowywać 1,5 m odległości od innych.
Konferencja Episkopatu Polski nie wygadała szczegółowych i ogólnopolskich zaleceń w sprawie obchodzenia Świąt Wielkanocnych i Niedzieli Palmowej. Niektóre diecezje rezygnują z tradycyjnego znaku pokoju - na mszy wierni będą pozdrawiać się poprzez skinienie głową. Szczególnie zaleca się jednak pozostanie w domach, by ograniczyć transmisję COVID-19.
"Pozostawienie otwartych kościołów jest rzeczą niezwykle ważną, bo człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą" - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Zwrócił się z apelem o skrupulatne przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego podczas celebracji liturgicznych.
Jak zrobić samodzielnie palmę? Jaka jest historia tego święta? Więcej informacji: Żeby palma nam nie odbiła.
Otwarte sklepy
Lockdown i nowe obostrzenia doprowadziły do zamknięcia galerii handlowych i wprowadziły nowe ograniczenia. W związku z tym przedsiębiorcom odebrano szansę na dodatkowy zarobek i handel w Niedzielę Palmową.
28 marca choć galerie handlowe będą zamknięte, to zakupy będzie można zrobić w supermarketach np. w Biedronce, Lidlu, Auchan czy Kauflandzie.
W pozostałych miejscach zakupy będzie można robić na takich zasadach, jakie dotąd obowiązywały w niedziele niehandlowe, czyli m.in. sklepy w dworcach, stacje paliw, sklepy w placówkach pocztowych (m.in. Żabka i Freshmarket), wybrane apteki pełniące dyżury, sklepy z prasą czy biletami komunikacji miejskiej.
W całym 2021 roku wyznaczono zaledwie 7 niedziel handlowych. Następne terminy przypadają:
- 25 kwietnia;
- 27 czerwca;
- 29 sierpnia;
- 12 grudnia;
- 19 grudnia.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl