Niedługo rusza usługa Twój e-PIT. 1,5 proc. podatku zostaw w Podlaskiem!

2024.02.07 21:19
Nie wiesz, na co przekazać 1,5 proc. podatku? Warto wybrać podlaskie organizacje. Zachęca do tego m.in. wojewoda i dyrektor Izby Administracji Skarbowej.
Niedługo rusza usługa Twój e-PIT. 1,5 proc. podatku zostaw w Podlaskiem!
Fot: KAS

W czwartek 15 lutego rusza tegoroczna kampania PIT. To w tym dniu KAS udostępni w usłudze Twój e-PIT wstępnie wypełnione zeznania podatkowe. Kampania PIT to nie tylko obowiązek złożenia zeznania, ale także prawo do przekazania 1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP).

Wspólny apel podczas konferencji

Do wspierania organizacji z naszego województwa, we wspólnym apelu, podczas wtorkowej (6.02) konferencji namawiali Wojewoda Podlaski, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku (IAS) oraz Prezes Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych (OWOP).

- Zostawmy 1,5 proc. naszych podatków w Podlaskiem – mówił wojewoda podlaski Jacek Brzozowski. – Wspierajmy wartościowe inicjatywy lokalne, które budują dobro wspólne, zaufanie społeczne i stanowią wartość dodaną do działań państwa i samorządów.

- Krajowa Administracja Skarbowa, jak co roku postara się jak najsprawniej przekazać zadeklarowane przez podatników kwoty do wskazanych organizacji pożytku publicznego. Dołożymy wszelkich starań żeby podatnicy z łatwością mogli przekazać organizacjom część swojego podatku, natomiast to jakie ostatecznie otrzymają one kwoty zależy wyłącznie od podatników i ich dyspozycji – dodał insp. Piotr Szczepaniak, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Do apelu przyłączyła się także Iwona Zaborowska, prezeska Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku:

- W województwie podlaskim mamy 287 organizacji mających status OPP, które pomagają podopiecznym zmagającym się z ciężkimi chorobami, wspierają środowisko naturalne, chronią i dbają o zwierzęta lub angażują się w projekty kulturalne czy sportowe. Im więcej z nas przekaże 1,5% swojego podatku, tym więcej pieniędzy organizacje będą miały na realizację swoich statutowych celów, jakimi jest wspieranie dobra.

Statystyki są optymistyczne

W poprzednim roku, kiedy rozliczaliśmy się za 2022 r., ponad 320 tys. podatników z woj. podlaskiego zdecydowało się przekazać 1,5 proc. swojego podatku na rzecz OPP. Rok wcześniej darczyńców było 411 tys. Pamiętać jednak należy, że spadek liczby podatników, którzy przekazali część swojego podatku na OPP wynikał głównie ze zmian podatkowych wprowadzonych w 2022 roku, przez co część osób w ogóle nie miała podatku do zapłaty, a co się z tym wiążę nie mogła przekazać 1,5% podatku.

Nie przeszkodziło to jednak w osiągnięciu w ubiegłym roku kolejnego rekordu łącznej kwoty przekazanej przez podatników z naszego województwa na rzecz OPP. Było to możliwe m.in. dzięki zwiększeniu kwoty z 1% do 1,5% podatku. W zeznaniach za 2022 r. podatnicy z podlaskiej KAS zadeklarowali bowiem odpis na rzecz OPP w łącznej wysokości ponad 37 mln zł, podczas, gdy roku wcześniej było to 27,5 mln zł.

Jak przekazać 1,5 proc. podatku na OPP?

Podatnik rozliczający PIT za 2023 rok może zadeklarować przekazanie 1,5% swojego podatku dla dowolnie wybranej OPP, która znajduje się w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.

Podatnik, który korzystał z tej możliwości w ubiegłym roku i chce złożyć zeznanie podatkowe za 2023 r. w usłudze Twój e-PIT będzie miał automatycznie wstawiony w zeznaniu nr KRS organizacji, którą ostatnio wspierał (o ile jest ona nadal uprawiona do otrzymywania 1,5% podatku), ale może tę organizację zmienić. Podatnik może też wskazać cel szczegółowy jeżeli chce, żeby jego środki przez organizację były odpowiednio wykorzystane.

Emeryt lub rencista, który chce przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP, może wskazać wybraną organizację w zeznaniu PIT-37 lub PIT-36. Może też złożyć oświadczenie PIT-OP. Wówczas urząd skarbowy przekaże wskazanej organizacji 1,5 proc. podatku należnego wykazanego w deklaracji PIT-40A przygotowanej przez organ rentowy. Rozwiązanie to dotyczy emerytów i rencistów, dla których podatek obliczony przez organ rentowy w PIT-40A jest ich podatkiem rocznym i nie złożyli zeznania PIT-37 lub PIT-36.

PIT-OP złożony do 30 kwietnia 2024 r. będzie obowiązywał na kolejne lata. Emeryt lub rencista będzie też mógł w kolejnych latach wycofać lub zmienić wyrażoną w tym roku zgodę na przekazanie OPP.

ms
24@bialystokonline.pl
Tagi:

1879 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39