Nie żyje Tadeusz Chwiedź

2023.02.08 14:25
To między innymi dzięki jego zaangażowaniu Białystok w całej Polsce, ale i poza jej granicami kojarzony jest jako miejsce, którego ludność szczególnie poznała, czym jest horror Sybiuru, ale też miejsce, w którym pamięć o zsyłkach trwa. Nie żyje Tadeusz Chwiedź.
Nie żyje Tadeusz Chwiedź
Fot: Mateusz Duchnowski / UMWP

Wszyscy, którzy go znali, pamiętają go jako osobę niezwykle aktywną i zaangażowaną. Właściwie do końca życia był aktywnym działaczem sybirackim.

Tadeusz Chwiedź urodził się 18 lutego 1935 r. w Białymstoku. W 1940 r. został deportowany do Kazachstanu z mamą i siostrą. W sowchozie na kazachskim stepie przebywał do kwietnia 1946 r. Po powrocie do kraju podjął naukę. W 1953 r. ukończył Technikum Mechaniczne, następnie studia techniczne w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Białymstoku. Na podstawie nakazu pracy podjął zatrudnienie w przemyśle terenowym i gospodarce komunalnej.

Przez kilkadziesiąt lat aktywnie pracował w Związku Sybiraków. W latach 2002-2006 pełnił funkcję I Zastępcy Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków, w latach 2006-2015 był Prezesem Zarządu Głównego Związku Sybiraków. Od 30 maja 1998 r. do chwili śmierci piastował stanowisko Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Sybiraków w Białymstoku. Od 2002 r. pełnił także funkcję Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Białymstoku.

Działał na rzecz popularyzacji wiedzy o Sybirze i Sybirakach, także jako autor książek. Opublikował dwa tomy opracowań historycznych z perspektywy zesłańca: "Pamięć i pojednanie" oraz "Sybir. Ziemia cierpień".

Jego wielkim dziełem był Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku, którego był pomysłodawcą i wieloletnim organizatorem. Inicjatywa ta przez blisko dwie dekady gromadziła co roku przedstawicieli środowisk sybirackich i kombatantów z całego świata.

Za swoją działalność społeczną Tadeusz Chwiedź w 2002 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2021 r. otrzymał medal Pro Bono Poloniae przyznawany przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym medalami i odznakami kombatanckimi, w 2010 r. wyróżniony został Nagrodą Honorową "Świadek Historii".

Tadeusz Chwiedź był wielkim orędownikiem powstania Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Wspierał tę instytucję. W 2019 r. został uhonorowany statuetką i tytułem Przyjaciela Muzeum Pamięci Sybiru.

Zmarł w wieku 87 lat.

Kondolencje rodzinie i bliskim Tadeusza Chwiedzia złożyli m.in. marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
1148 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39