W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej placówki możemy przeczytać: "Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku z przykrością zawiadamia o odwołaniu przedstawienia wersji koncertowej spektaklu muzycznego "Korczak" jaki miał się odbyć 5 sierpnia 2012 roku na terenie parkingu Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince."
Decyzję taką podjęto po proteście Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, które uważa, że teren byłego obozu w Treblince nie jest stosownym miejscem na prezentację tego rodzaju spektaklu.
"Twórcom spektaklu muzycznego "Korczak" zawsze zależało na uhonorowaniu i uczczeniu pamięci Janusza Korczaka, wybitnego lekarza, pedagoga i opiekuna dzieci poprzez stworzenie przypowieści o potędze życia, sile wiary i wielkości człowieka. Wspaniała muzyka Chrisa Wlilliamsa w wykonaniu m.in. dziecięcego chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej miała być hołdem artystów złożonym w pobliżu miejsca, gdzie przed 70 laty zginął Janusz Korczak. Nigdy nie było naszym zamiarem ranienie uczuć religijnych, wywoływanie jakichkolwiek kontrowersji. Z tym większym więc smutkiem i zaskoczeniem przyjęliśmy pojawiające się protesty w związku z planowanym przedstawieniem wersji koncertowej spektaklu muzycznego "Korczak" na terenie parkingu Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Nasz koncert miał być wyrazem szacunku, podziwu i wdzięczności dla poświęcenia Janusza Korczaka. Z wielkim żalem podjęliśmy więc decyzję o odwołaniu naszego koncertu." - czytamy w oświadczeniu OiFP.
Koncertową wersję spektaklu muzycznego "Korczak" Opera i Filharmonia Podlaska zaprezentuje 1 września w Miejscu Pamięci Sachsenhausen, gdzie w czasie II wojny światowej funkcjonował jeden z niemieckich obozów zagłady.
Uroczysta polska premiera musicalu "Korczak" odbędzie się 29 września 2012 roku, w drugim dniu inauguracji nowego gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki przy ul. Odeskiej w Białymstoku. Honorowy patronat nad polską premierą tego dzieła objął Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Irina Bokova, Dyrektor Generalna UNESCO, Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury, a także Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.
anna.d@bialystokonline.pl