Nazywano go "białoruskim Chopinem". Festiwal im. Jana Tarasiewicza

2013.05.12 00:00
Kilka walizek, zegarek, połamana płyta, rękopisy, przybory toaletowe, ale też pianino. W foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej otwarto zakątek pamięci poświęcony Janowi, Tarasiewiczowi, wybitnemu białoruskiemu kompozytorowi urodzonemu w Sokółce. Były też koncerty, wystawy i pokazy – a wszystko w ramach Festiwalu im. Jana Tarasiewicza.
Nazywano go "białoruskim Chopinem". Festiwal im. Jana Tarasiewicza
Fot: Anna Dycha
W Operze powstał zakątek pamięci poświęcony Janowi Tarasiewiczowi

Do dziś zachowało się 110 utworów kompozytora. Pisał pieśni inspirowane białoruskim folklorem, utwory na chór i zespoły kameralne, ale przede wszystkim utwory fortepianowe. Jego biografię przypomniały prace Viktara Skarabahatava – białoruskiego śpiewaka operowego oraz książka "W stronę Tarasiewicza" Hanny Kondriatuk-Świerubskiej, dziennikarki białoruskiego tygodnika "Niwa" w Białymstoku. Spuściznę kompozytora przechowywał, a następnie przekazał do archiwum w Mińsku jego przyjaciel, Anatol Czerapiński, który także ufundował pomnik na mogile Tarasiewicza na cmentarzu prawosławnym w Sokółce.

Teraz zakątek pamięci poświęcony Tarasiewiczowi (przedmioty udostępniło Białoruskie Towarzystwo Historyczne) powstał w Operze przy Odeskiej. Podczas trzydniowego festiwalu (10-12 maja) odbyła się także debata poświęcona stosunkom polsko-litewskim, połączona z promocją książki „My nie bracia, my sąsiedzi”, która zawiera teksty i dokumenty o stosunkach polsko-litewskich widzianych z polskiej perspektywy. Festiwal poruszać ma bowiem również tematy poświęcone pograniczu.

– Jeżeli cokolwiek wiemy o Litwie, to jest to obraz mocno wypaczony – mówił historyk Krzysztof Buchowski, prof. Uniwersytetu w Białymstoku. – Ciągle chcemy w Litwinach widzieć braci, a to niekoniecznie jest dobrze przez nich odbierane.

Festiwal był też znakomitą okazją do poznania twórczości Tarasiewicza. W koncertach wystąpili artyści polscy i białoruscy oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej. Otwarto też wystawę obrazów Olega Kobzara. Postać kompozytora przypomniał film Jerzego Kaliny.

Dobry początek odkrywania muzycznej historii na nowo. Patronowaliśmy festiwalowi.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
1352 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39