UwB przygotował kilkuminutowy spot, który pokazuje pracę naukowców, których badania są możliwe m.in. dzięki terenowej Stacji Naukowo-Dydaktycznej znajdującej się się w Gugnach. To waśnie unikalność tego miejsca pokazuje krótki film.
W spocie można zobaczyć m.in. meandrującą rzekę z wieloma starorzeczami, biebrzańskie torfowiska oraz ich mieszkańców: łosie, wilki, wielkie stada gęsi, rzadkie rośliny itp.
- Biebrzański Park Narodowy jest największy w Polsce, obejmuje prawie całą Biebrzę. Przede wszystkim jednak jest to teren o niezwykłej różnorodności biologicznej. Można tu spotkać co drugie zwierzę kręgowe i co trzecią roślinę naczyniową z krajowej listy gatunków – mówi prof. Jan Taylor z Uniwersytetu w Białymstoku, kierownik Terenowej Stacji Naukowo-Dydaktycznej w Gugnach. – Tak wielka różnorodność świata zwierzęcego i roślinnego oraz duża naturalność terenów dają możliwość, by właśnie tutaj rozwiązywać ważne dla biologii problemy, jak również tworzyć naukowe podstawy ochrony zagrożonych gatunków i ekosystemów - dodaje.
Naukowcy z całego świata korzystają z możliwości stacji. Przyjeżdżają tu znani badacze m.in. z Niemiec, Szwajcarii czy Holandii. W Gugnach realizowanych było 9 grantów i 14 projektów badawczych (w tym międzynarodowych).
Nad Biebrzę systematycznie przyjeżdżają także studenci z holenderskiego Van Hall Larenstein University of Applied Sciences.
Powstały spot ma zachęcić jeszcze większą rzeszę ludzi do odwiedzenia stacji i podjęcia badań w tym miejscu. UwB szczególnie zaprasza licealistów z naszego regionu, by na własnej skórze przekonali się, jak prowadzi się badania przyrodnicze na łonie natury.
justyna.f@bialystokonline.pl