Osoby, które preferują zdrowy styl życia często sięgają po produkty naturalne: miody, syropy, konfitury, kozie sery czy jogurty. Interesujące jest, że w czasie panującej epidemii wielu producentów tych wyrobów notuje wzrost zysków. I to bez względu na formę sprzedaży.
Manufaktura Matecznik-Tradycja z natury wytwarza produkty z bogactwa Puszczy Białowieskiej. W jej ofercie dostępne są m.in. miody, syropy, konfitury czy grzyby. Wytwarzane są one w sposób tradycyjny, zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie w tym regionie Polski.
- Sprzedaż internetowa w naszym przypadku to głównie rodzimy polski rynek. W tym kanale zauważyliśmy wzrost sprzedaży o blisko 400 procent w ostatnich trzech tygodniach, od kiedy wybuchła pandemia koronawirusa w porównaniu z tym samym okresem przed wprowadzeniem ograniczeń – zauważa Bogumił Klimiuk z marki Matecznik-Tradycja z natury.
Do tej pory głównym kanałem sprzedaży były sklepy wolnocłowe na lotniskach i sklepy ze zdrową żywnością.
- Moim zdaniem zdecydowana większość Polaków będzie skłaniała się ku zakupom w sieci. Na przykładzie naszej manufaktury widać, że masowe zakupy produktów spożywczych stają się rzeczywistością w tej kryzysowej sytuacji – zauważa Bogumił Klimiuk.
Wszystkie surowce pozyskiwane są wyłącznie z dziko rosnących owoców, ziół, grzybów oraz pszczelich pożytków pochodzących z najczystszego pod względem ekologicznym regionu Polski.
Na brak pracy nie może również narzekać pani Barbara Łapińska, która prowadzi gospodarstwo Złota Polana. Sezon na produkcję wyrobów naturalnych rozpoczął się na początku kwietnia. Dużym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się przede wszystkim kozie sery.
- Sery produkujemy codziennie. W ofercie posiadamy również jogurty oraz sery kozie, owcze i z mleka od krów rasy Jersey - wymienia Barbara Łapińska.
Aby móc skorzystać z oferty Złotej Polany trzeba udać się do Zwierek znajdujących się 5 km od Białegostoku. Gospodarstwo nie prowadzi sprzedaży internetowej.
Kozie mleko i jego przetwory zawierają witaminy A, B13, D, E, B1, B2, PP, a także fosfor, potas oraz duże zasoby żelaza. Kozie sery są najbogatszym źródłem wapnia pośród produktów spożywczych. Wyroby z koziego mleka obniżają poziomu złego cholesterolu we krwi. Mają pozytywny wpływ na schorzenia wątroby, oskrzeli i płuc. Wspomagają również leczenie anemii, egzemy. Przeciwdziałają zawałom i chorobom układu krążenia.
24@bialystokonline.pl