Lokomotywa to prestiżowy plebiscyt, w którym książki nominują blogerzy, zaś o nagrodach decydują czytelnicy. W tegorocznej edycji mamy nasz, lokalny akcent. To Tomasz Samojlik, współtwórca nagrodzonego komiksu "Bardzo dzika opowieść".
"Źle się dzieje w Lesie Złamanych Serc! Jego obrońca, ryś, przepadł gdzieś bez wieści, gang psubratów terroryzuje okolicę, a porzucone na leśnym parkingu zwierzęta tracą resztki nadziei, obserwowane przez wiecznie głodną sowę z rozdwojeniem jaźni. Czy jedna zagubiona kotka może coś tu zmienić? Szczególnie, jeśli ma do pomocy tylko papużkę, żółwia i... patyczaka?" - tak reklamuje komiks wydawca, warszawska oficyna Kultura Gniewu.
Samojlik w Lesie Złamanych Serc
"Bardzo dzika opowieść" to zabawna, wzruszająca, zaskakująca, a momentami straszna i oczywiście dzika historia o poszukiwaniu swojego miejsca i przyjaźni. To także pierwszy wspólny komiks prawdziwych mistrzów gatunku - Tomasza Samojlika i Marcina Podolca (znany jest w Białymstoku z oprawy graficznej do jednej z edycji festiwalu Underground /Independent; na swym koncie ma liczne komiksy obyczajowe oraz przeznaczone dla młodszego czytelnika), których wspaniałymi kolorami wsparła Agata Mianowska.
Tomasz Samojlik zyskał popularność właśnie dzięki sadze o Dobrzyku, na którą składają się: "Ryjówka przeznaczenia", "Norka zagłady", "Powrót rzęsorka" i "Zguba zębiełków". Jest znany także z takich komiksów jak: "Umarły las", "Nieumarły las", "Zew padliny" i "To nie jest las dla starych wilków" czy "Bartnik Ignat i skarb puszczy". Za dnia naukowiec - badacz historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej, komiksy i książki dla dzieci tworzy nocami. Stara się w nich popularyzować wiedzę o przyrodzie i jej tajemnicach. Życie na obrzeżach ostatniej pierwotnej puszczy Europy odcisnęło wyraźne piętno na twórczości Tomasza Samojlika, czego dowodem jest grupa stworzonych przez niego bohaterów, wśród których znajdują się żuberek Pompik i żubr Żorż, wilk Ambaras, wyderka Salwinka, wreszcie ryjówka malutka Dobrzyk.
Za swoją twórczość w 2012 roku otrzymał nagrodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Serwisu Nauka w Polsce PAP w VII edycji konkursu "Popularyzator Nauki".
Nominowali blogerzy, wybrali czytelnicy
Plebiscyt Lokomotywa stworzyli blogerzy książkowi, którzy od lat budują środowisko wspierające twórców i wydawców w rozwijaniu czytelnictwa dzieci i młodzieży wśród rodziców i nauczycieli. Plebiscyt książkowy to kolejny sposób na to, by wartościowa książka zaistniała w szerokim odbiorze i znalazła swoją drogę do dziecięcego czytelnika. Dzięki dwuetapowej procedurze nominacje zostały poddane głosowaniu w ogólnodostępnym plebiscycie internautów.
W sumie książki były nominowane w sześciu kategoriach. Kategorię "fabuła" wygrała książka "Chłopiec znikąd" Katherine Marsh (wyd. Widnokrąg), kategorię "fakt" - książka "Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy" Moniki Utnik-Strugały z ilustracjami Małgosi Piątkowskiej (wyd. Nasza Księgarnia). Za najlepszy "obraz" uznano "Mały atlas zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków" (wyd. Nasza Księgarnia), za "przekład" - "Zimowe zaręczyny" Christelle Dabos w tłumaczeniu Pawła Łapińskiego (wyd. Entliczek), a w kategorii "od A do Z" wygrała książka "Trochę się zgubiłam" Chrisa Haughtona (wyd. Dwie Siostry). Wreszcie "komiksem" została "Bardzo dzika opowieść 1: Las Złamanych Serc".
anna.d@bialystokonline.pl