Największe rondo w Europie jest niedaleko Białegostoku. Wiesz gdzie?

2023.09.20 15:14
Mówi się, że ronda podnoszą bezpieczeństwo jazdy, zwiększają przepustowość skrzyżowań i są bardziej ekonomiczne. A co jeśli odchodzi od niego 12 ulic? Możesz się o tym przekonać, bo takie wyjątkowe rondo znajduje się w pobliżu Białegostoku.
Największe rondo w Europie jest niedaleko Białegostoku. Wiesz gdzie?
Fot: UM Krynki
Rondo w Krynkach, od którego odchodzi 12 ulic

Krynki to niewielka podlaska miejscowość, zamieszkiwana przez około 2,5 tysiąca osób. Leży 46 km od Białegostoku i tylko 2,5 km od granicy z Białorusią, wśród wzgórz, gdzie z trzech stron otaczają ją lasy Puszczy Knyszyńskiej. To właśnie stąd wywodzi się słynna woda mineralna "Krynka".

Krynki kryją w sobie jeszcze jedną atrakcję - i to zdecydowanie bardzo wyjątkową. O czym mowa? Oczywiście chodzi o rondo na placu Jagiellońskim, od którego promieniście odchodzi aż 12 ulic z przecznicami i wąskimi zaułkami. Wszystko przez historyczny układ przestrzenny z XVIII wieku, gdzie po pożarze miasta podjęto się przebudowy, a autorem sześciobocznego rynku z siatką prostopadłych ulic został włoski architekt Józef de Sacco. Podobne - także z 12 odchodzącymi ulicami - znajduje się w Paryżu, na placu Charlesa de Gaulle'a, z Łukiem Triumfalnym w centralnyqm punkcie.

Co ciekawe, rondo w Krynkach można nie tylko okrążyć, ale też wejść - już na własnych nogach - do środka. Niegdyś znajdował się tu brukowany plac, ale w latach 60. XX wieku przekształcono go w zielony park. Mieszkańcy i turyści chętnie korzystają z niego zwłaszcza wiosną i latem, chcąc ochronić się przed słońcem. Jego niezwykłe położenie sprawia, że rondo stanowi niejako centralny punkt Krynek, jest miejscem spotkań i spacerów oraz centrum życia społecznego.

Od ronda w Krynkach odchodzi:
- ul. Garbarska (Wielka Synagoga, a na jej odnodze, ul. Czystej stoi Synagoga Chasydów),
- ul. Wojska Polskiego,
- ul. 1 Maja,
- ul. Cerkiewna (Cerkiew Narodzenia NMP),
- ul. Rynkowa,
- ul. Legionowa (na jej odnodze, ul. Polnej znajduje się kirkut),
- ul. gen. Bema,
- ul. 11 Listopada,
- ul. Józefa Piłsudskiego (Synagoga Kaukaska),
- ul. Sokólska,
- ul. Kościelna (kościół Św. Anny),
- ul. Grochowa.

Poza rondem Krynki mają wiele do zaoferowania. Podczas wyprawy polecamy zobaczyć między innymi ogromny opuszczony cmentarz żydowski z ponad 3100 macewami, Rezerwat Nietupa z populacją bobów, białą Cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny w stylu neoromańsko-bizantyjskim i z zielonymi błoniami, kościół Świętej Anny z barokowymi wnętrzami, drewnianą kaplicą św. Antoniego Wielkiego oraz Synagogę Kaukaską i Synagogę chasydzka ze Słomina. Odpocząć zaś można w pięknych okolicznościach przyrody, nad zalewem.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl
793 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39