- Znaczenie tego porozumienia polega nie tylko na tym, że jest pierwszym tego typu w naszym województwie. Ważne jest głównie z tego względu, że wychodzi naprzeciw społecznemu oczekiwaniu, by nauka miała praktyczne powiązania ze strefą biznesu, a projekty badawcze bezpośrednie przełożenie na wzrost gospodarczy w regionie i wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w firmach. Jako uczelnie oferujemy dobre zaplecze badawcze i wykwalifikowaną kadrę, co może przyczynić się do wypełnienia istniejącej w naszym województwie luki w obszarze badań nad jakością żywności - powiedziała dr hab. Beata Godlewska-Żyłkiewicz, prof. UwB, prorektor ds. nauki i współpracy z za granicą.
Na lukę w tym zakresie wskazały analizy prowadzone na potrzeby stworzenia Misji i Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego. W dokumencie tym zwraca się uwagę, że produkcja i przetwórstwo żywności stanowi perspektywiczny kierunek rozwoju naszego regionu. Uczelnie i przedsiębiorstwo będą wspólnie realizować wszystkie zadania, jednak każdy z podmiotów ma określoną rolę do spełnienia. Uniwersytet w Białymstoku w głównej mierze zajmie się działalnością dydaktyczną, natomiast Politechnika Białostocka będzie organizować badania naukowe i tworzyć zaplecze technologiczne.
Zadaniem SM "Mlekovita" jest wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, w celu wzmocnienia tej gałęzi gospodarki w naszym regionie. Firma zabezpieczy też praktyczny aspekt kształcenia studentów i doktorantów poprzez udostępnienie laboratoriów przemysłowych i organizację praktyk i staży.
Za: UwB