Najważniejsze zmiany w nowym roku szkolnym

2014.08.31 00:00
Sześciolatki w pierwszych klasach, darmowy podręcznik dla uczniów, test z języka obcego dla szóstoklasistów - to jedne z najważniejszych zmian, które od września zostaną wprowadzone w szkołach.
Najważniejsze zmiany w nowym roku szkolnym
Fot: freedigitalphotos.net

Sześciolatki do szkół

Jedną ze zmian, która wywołała najwięcej kontrowersji wśród rodziców, jest objęcie obowiązkiem szkolnym sześciolatków. Od 1 września dzieci urodzone w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 roku pójdą do pierwszych klas, a nie jak do tej pory - do przedszkoli. Z kolei te urodzone w drugiej połowie 2008 r, czyli od czyli od 1 lipca do 31 grudnia, pójdą obowiązkowo do szkoły dopiero za rok - we wrześniu 2015 r. wraz z wszystkimi dziećmi sześcioletnimi urodzonymi w 2009 r.

Wielu rodziców nie chce jednak posyłać swoich 6-letnich dzieci do klas pierwszych. Ci, którzy woleli oddać je pod opiekę przedszkoli, musieli otrzymać opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jak informował białostocki magistrat w czerwcu, tylko w naszym mieście takie opinie otrzymało ponad 340 dzieci.

Darmowy podręcznik dla pierwszkolasistów

"Nasz elementarz" to darmowy podręcznik do I klasy szkoły podstawowej, opracowywany i wydawany na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ma on zastąpić pakiet książek, w tym również zeszytów do ćwiczeń, który kosztuje czasami kilkaset złotych. Od września będą z niego tylko korzystać pierwszoklasiści. Dzieci, które od 2015 r. pójdą do drugiej klasy, również zostaną włączone w system darmowego podręcznika. To oznacza, że w roku szkolnym 2015/2016 już pierwszo- i drugoklasiści będą korzystać z bezpłatnych podręczników. Nie będą one jednorazowego użytku, tak jak jest w tej chwili. Podręczniki staną się własnością szkoły i to szkoła będzie udostępniać je dzieciom na czas roku szkolnego, a następnie przekazywać kolejnym rocznikom.

W Podlaskiem z "Naszego elementarza" w rozpoczynającym się już roku szkolnym korzystać będzie aż 380 placówek.

Szóstoklasiści napiszą test z języka obcego

W nowym roku szkolnym również egzamin na koniec szkoły podstawowej będzie wyglądał inaczej. Do tej pory uczniowie otrzymywali jeden test, na którego rozwiązanie mieli 60 minut. Teraz egzamin zostanie rozbity na dwie części. Pierwszy, na który będą składać się zadania z języka polskiego i matematyki, potrwa 80 minut. Drugi będzie krótszy - na jego rozwiązanie uczniowie będą mieli tylko 45 minut. Będzie on sprawdzał znajomość języka obcego, co jest także nowością.

Koniec z prezentacjami na maturze

Zmiany nie ominą także przyszłych maturzystów. Od nowego roku szkolnego wszyscy maturzyści będą musieli zdawać co najmniej jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym. Jeżeli chodzi natomiast o maturę z języka polskiego - wypracowania nie będą już sprawdzane pod kątem krytykowanego od dawna klucza odpowiedzi. Teraz sprawdzający ocenią je holistycznie. Także w części ustnej egzaminu z tego przedmiotu zostaną wprowadzone nowości. Uczniowie nie będą musieli już przygotowywać prezentacji. Zmierzą się natomiast z wylosowanym już na miejscu pytaniem, składającym się z tekstu i polecenia.

Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl

1664 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39