Grand Press Photo to konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Organizuje go od 2005 roku miesięcznik "Press".
- To pierwsza wystawa w Białostockim Ośrodku Kultury w 2016 roku - mówiła podczas wernisażu Grażyna Dworakowska, dyrektor BOK-u. - To wynik naszej współpracy z miesięcznikiem "Press". Jest ona dla nas bardzo ważna - nie tylko dlatego, że w kręgu naszego zainteresowania jest fotografia, ale też dlatego, że konkurs Grand Press Photo jest niezwykle prestiżowy.
Anna Łuszyńska z Białostockiego Ośrodka Kultury dodawała, że spośród prawie 5 tysięcy zdjęć wybrano te, które można podziwiać na wystawie.
W grupie zdjęć pojedynczych fotografie konkurowały w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i człowiek (nowa kategoria), Portret sesyjny. W grupie reportaży były cztery kategorie: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko. Oddzielne kategorie to: Projekty dokumentalne (od 2015 roku) i Photo Book (od 2015 roku). Jury zakwalifikowało do finału 73 zdjęcia pojedyncze, 13 fotoreportaży oraz 5 projektów dokumentalnych.
Zdjęcie roku zostało wybrane z fotoreportażu Macieja Moskwy, obrazującego skutki ataku Państwa Islamskiego na kurdyjskie miasto Kobane w północnej Syrii. Przedstawia ono 12-letniego Hasuna, Kurda, uchodźcę z Kobane. To nie jedyna praca przedstawiająca skutki konfliktu. Wśród nagrodzonych zdjęć znalazły się też fotografie ze wschodniej Ukrainy czy Krymu. Nie brakuje także tych przedstawiających codzienne życie, ludzi, zwierzęta, wydarzenia sportowe. Zobaczyć można np. falę górniczych protestów na Śląsku, błotne kąpiele na 20. Przystanku Woodstock, ulicę Włókienniczą w Łodzi ("To nie jest Beverly Hills. Tu nie jest ładnie."), kolarza przygotowującego się do wyścigu, słonia morskiego w Georgii Południowej, pożar mostu Łazienkowskiego, pogrzeb generała Jaruzelskiego, portrety Roberta Więckiewicza czy Justyny Kowalczyk, zamieszki podczas Marszu Niepodległości. Każde zdjęcie jest ważne. Każde utrwala najważniejsze momenty, postacie, wydarzenia 2015 roku.
Wystawa jest czynna do 17 lutego w godz. 15.00-20.00, wstęp wolny.
anna.d@bialystokonline.pl