W tym roku po raz czwarty zostanie przyznana Nagroda POLIN, która jest przyznawana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN osobom, organizacjom lub instytucjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Spośród 110 zgłoszeń z całej Polski kapituła pod przewodnictwem Mariana Turskiego, przewodniczącego Rady Muzeum i Wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, wyłoniła 7 działaczy. Wśród z nich znalazły się 2 osoby z województwa podlaskiego – Katarzyna Winiarska i Tomasz Wiśniewski.
Od lat walczą o pamięć
Katarzyna Winiarska to animatorka kultury, która kilkanaście lat działa w obszarze edukacji międzykulturowej na Podlasiu. Bada dzieje społeczności żydowskiej w Białowieży, przywraca i chroni pamięć o historii Żydów białowieskich, m.in. w 2016 roku założyła Wirtualne Muzeum Historii Żydów w Białowieży.
Jest także autorką filmu-wywiadu "Ocalony z Białowieży". Pomysłodawczynią spektaklu "Sąsiedzi, których nie ma. Opowieści mieszkańców Białowieży o ich żydowskich sąsiadach", w którym historie mieszkańców opowiadają dzieci i młodzież.
Tomasz Wiśniewski natomiast od ponad 30 lat działa na rzecz zachowania pamięci o wspólnotach żydowskich pogranicza wschodniego. Jest autorem siedmiu książek o tematyce żydowskiej, które przybliżają historię i utrwalają pamięć o Żydach mieszkających na Podlasiu przed II wojną światową. Jest założycielem Społecznego Muzeum Żydów Białegostoku i regionu oraz autorem kanału Bagnowka w serwisie YouTube, na którym można znaleźć ponad 2000 filmów prezentujących żydowską historię regionu.
Wyróżnienie za czas i energię
Pozostali nominowani to: Dariusz Gajny, dr Kamila Klauzińska, Łukasz Parus, Dariusz Popiela, Magdalena Lewkowicz.
- Nagrodę przyznajemy osobom, organizacjom i instytucjom, które w ostatnich latach przyczyniły się do ożywienia pamięci o historii polskich Żydów, do budowania zrozumienia i szacunku między Polakami a Żydami. Wiemy, takich inicjatyw jest wiele, zarówno w dużych, jak i małych miastach. Ludzie, którzy poświęcają im swój czas i energię, zasługują na wdzięczność i wyróżnienie – mówi Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Łączna wysokość nagród pieniężnych w konkursie dla laureata i wyróżnionych w 2018 roku wynosi 30 tysięcy złotych. Ufundowali je Tomek Ulatowski i Ygal Ozechov - darczyńcy Muzeum POLIN oraz Wiktor Askanas i Ewa Masny-Askanas. Dodatkowe nagrody dla pozostałych nominowanych ufundowane są przez Agatę i Aviego Ariav. Laureat lub laureatka konkursu otrzyma również rzeźbę autorstwa Barbary Falender.
Laureatów poznamy 4 grudnia.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl