Nagroda Literacka i Artystyczna Prezydenta. Wręczenie w sierpniu, wystąpi Kuba Badach

2020.07.28 13:35
Nagrody Literacka im. Wiesława Kazaneckiego i Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku zostaną wręczone 23 sierpnia. Pandemia koronawirusa spowodowała, że obie uroczystości nie mogły odbyć się wcześniej.
Nagroda Literacka i Artystyczna Prezydenta. Wręczenie w sierpniu, wystąpi Kuba Badach
Fot: UM Białystok

Nagroda Literacka tradycyjnie wręczana jest w marcu. Przyznawana jest za książki wydane pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego rok przyznania nagrody. Natomiast uroczystość wręczenia Nagrody Artystycznej im. Prezydenta Miasta Białegostoku na stałe wpisała się w kalendarz Dni Miasta Białegostoku, które świętujemy w czerwcu. Uroczystości zawsze towarzyszy koncert.

W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa obie uroczystości zostały odwołane. Wiadomo już, kiedy nagrody zostaną wręczone.

Koncert Kuby Badacha i konkurs z wejściówkami

- Tym razem Nagrodę Literacką oraz Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku zostaną wręczone 23 sierpnia w ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar - zapowiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. - To oczywiście konsekwencja pandemii koronawirusa. Uroczystość odbędzie się w kinie Forum, uświetni ją koncert Kuby Badacha.

Ze względu na panujące obostrzenia sanitarne w sali kina Forum zasiąść będzie mogło 180 osób. W środę (29.07) o godz. 11.00 warto śledzić facebookowy profil Wschodzący Białystok. Zostanie tam ogłoszony konkurs, w którym będzie rozdysponowanych 35 dwuosobowych wejściówek na wydarzenie. Laureaci do 3 sierpnia będą mogli odebrać zaproszenia, a do 7 sierpnia powinni potwierdzić telefonicznie swój udział w wydarzeniu.

Wręczenie Nagród Literackiej i Artystycznej będzie także transmitowane w mediach społecznościowych. Jeżeli chodzi o koncert Kuby Badacha, trwają ustalenia z menadżerem artysty.

Kto otrzyma Nagrodę Literacką?

Kto dostanie Nagrody? Tego dowiemy się w drugiej połowie sierpnia. Przypomnijmy, kto został nominowany do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego.

W kategorii najlepsza książka roku nominowani byli: "Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszka Pajączkowska, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2019; "Wszystkojedność" Grzegorz Sobaszek, Wydawnictwo Szafa, Warszawa 2019; "Dropie" Natalka Suszczyńska, Korporacja Ha!art, Kraków 2019.

Po raz pierwszy Kapituła nominowała w kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku. Nominowani to: "Środki transportu" Magdalena Kicińska, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2019; "Transparty" Nina Manel, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2019; "Czarny organizm" Juliusz Pielichowski, Instytut Mikołowski, Mikołów 2019; "Wtracenie" Przemysław Suchanecki, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2019; "Godzina wychowawcza" Tomasz Ważny, Wydawnictwo j, Wrocław 2019.

Nagroda Literacka przyznawana jest za dokonania w dziedzinie literatury żyjącym twórcom, w dwóch kategoriach: za najlepszą książkę roku, spośród wszystkich gatunków literackich, twórcom, którzy są związani ze środowiskiem literackim Białegostoku i regionu lub też się tu urodzili czy zamieszkują, albo których twórczość wykazuje związki z miastem i regionem oraz twórcom, których książki wydano w Białymstoku. Z udziału wyłączone są antologie, opracowania, publikacje naukowe oraz albumowe oraz za najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku, rozumiany jako pierwszy wydany tom danego autora.

14 wniosków zgłoszonych do Nagrody Artystycznej

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku - za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury - przyznawana jest twórcom i animatorom życia kulturalnego, których działalność w znaczący sposób przyczynia się do wzbogacenia życia kulturalnego Białegostoku, poszerzenia oferty kulturalnej oraz do promocji miasta w kraju i za granicą.

Nagroda jest przyznawana w kategoriach: artystycznej - za dokonania twórcze w następujących dziedzinach sztuki: film, fotografika, muzyka, plastyka, taniec, teatr; organizatorskiej - za pomysły i organizację wydarzeń kulturalnych w mieście; ochrony dziedzictwa - za działania na rzecz ochrony, popularyzacji i dokumentowania zabytków miasta oraz upowszechniania wiedzy o dziedzictwie kulturowym; upowszechniania kultury i edukacji kulturalnej - za działania na rzecz upowszechniania kultury i edukacji kulturalnej w mieście, we wszystkich dziedzinach sztuki.

W tym roku zostało zgłoszonych 14 wniosków w 4 kategoriach. W kategorii artystycznej zgłoszono następujące osoby: Anna Olszewska (muzyka), Marta Guśniowska (teatr), Rafał Supiński (teatr), Michał Jacowski (plastyka), Frey-Lech Trio (muzyka) - każda z osób za całokształt dotychczasowej działalności, Karolina Czarnecka (muzyka - za wydaną w 2019 r. płytę "Cud", łączącą elementy muzyczne i tekstowe właściwe dla Podlasia, z uniwersalnym spojrzeniem na świat,) i Karolina Cicha (muzyka – za dotychczasowe projekty muzyczne, w tym nawiązujące do wielokulturowości miasta i regionu).

W kategorii organizatorskiej zgłoszeni zostali: Wojciech Bokłago i Adam Radziszewski (za całokształt dotychczasowej działalności).

W kategorii ochrony dziedzictwa - Andrzej Fiedoruk (za całokształt dotychczasowej działalności) i Elżbieta Kozłowska-Świątkowska (za zorganizowanie i kontynuowanie przez 5 lat kwesty na rzecz ratowania zagrożonych zniszczeniem nagrobków Cmentarza Farnego w Białymstoku).

Wreszcie w kategorii upowszechniania kultury - Grzegorz Kasdepke, Europejska Szkoła Stylizacji Vena Art (za całokształt dotychczasowej działalności) i Dorota Sokołowska, Olga Gordiejew, Andrzej Bajguz (zgłoszenie zbiorowe - za tworzenie cotygodniowego tygodnika kulturalnego w mieście, czyli programu "Podróże po kulturze" na falach regionalnej rozgłośni radiowej).

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1594 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39