Okno transferowe, umożliwiające zmianę decyzji dotyczącej przekazywania części składki emerytalnej, zamyka się 31 lipca. Zatem mamy już tylko miesiąc na decyzję, czy nasze pieniądze na emeryturę będą przekazywane do otwartego funduszu emerytalnego czy mają być ewidencjonowane na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Każdy, kto chce dokonać zmiany, musi przekazać do ZUS "Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych". Dokument taki można złożyć osobiście w placówce, za pośrednictwem Poczty Polskiej, drogą elektroniczną - przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE) lub korzystając z urzędomatów.
Formularze oświadczeń dostępne są w placówkach i na stronie internetowej ZUS oraz na Platformie Usług Elektronicznych (po zalogowaniu).
Podejmując decyzję o przekazaniu części składki do OFE, powinniśmy wypełnić jedynie blok I, II i III oświadczenia.
W przypadku złożenia oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE, pierwszą możliwą do przekazania będzie składka opłacona za lipiec 2016 r.
Natomiast dyspozycję o przekazywaniu składki do ZUS mogą złożyć ubezpieczeni, których składka jest obecnie przekazywana do OFE i nie są oni w wieku niższym o 10 lat od wieku emerytalnego. Osoby podejmujące taką decyzję powinny wypełnić jedynie blok I, II i IV oświadczenia.
Ci, którzy pierwszy raz zostaną zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych (osoby dopiero rozpoczynające pracę), mogą (ale nie mają takiego obowiązku) zawrzeć umowę z OFE w ciągu 4 miesięcy, licząc od daty powstania obowiązku ubezpieczeń. W przypadku, gdy umowa nie zostanie zawarta w ustawowym terminie, całość składki na II filar jest ewidencjonowana na subkoncie w ZUS (w wysokości 7,3 %).
Istotne jest to, że jeśli nie chcemy dokonywać żadnych zmian, nie składamy żadnego oświadczenia.
Okno transferowe otwierane jest co cztery lata, zatem możliwość następnych zmian przypadnie w 2020 r.
dorota.marianska@bialystokonline.pl