Magazyn został przekazany Pogotowiu Kulturalno Społecznemu we wrześniu 2011 roku, w celu utworzenia w nim Transgranicznego Centrum Kultury. Umowa użyczenia została zawarta z miastem Białystok na 15 lat - do 2026 r. W magazynie realizowane były różnorodne działania, m.in. wszystkie edycje festiwalu Original Source Up To Date, a także m.in. Taste The East, Out Of Control Festival czy Fashionable East.
Akcja Remont
W najbliższym czasie magazyn nr 10 zostanie wyremontowany i przekształcony w atrakcyjną i funkcjonalną, całoroczną siedzibę społecznej instytucji kultury.
- Kto tu bywa, ten wie, że jest to teren otwarty. Jednak dla wielu mieszkańców jest to wciąż miejsce nieodkryte - mówi Jędrzej Dondziło ze stowarzyszenia Pogotowie Kulturalno Społeczne.
Dlatego rewitalizacja magazynu nr 10 jest konieczna. PKS uzyskało ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę, nawiązało również współpracę z wieloma przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi, które zaangażują się w modernizację tego obiektu. Projekt zakłada przebudowę i zmianę sposobu użytkowania części magazynu, w tym jego termomodernizację, przyłączenie instalacji i sieci uzbrojenia terenu, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej oraz likwidację barier architektonicznych.
Scena letnia, koncertownia i sala wystawowa
Dzięki pracom budowlanym Transgraniczne Centrum Kultury wzbogaci się o zmodernizowaną i w pełni wyposażoną salę koncertową oraz salę wystawową - o łącznej powierzchni niemal 1000 metrów kwadratowych. W budynku pojawią się nowe sieci i instalacje wewnętrzne, umożliwiające działalność całoroczną. Rewitalizacja zakłada pozostawienie zewnętrznego wystroju budynku. Od przyszłego sezonu ma też ruszyć scena letnia, powstaną także "pomarańczarnia" i "orchidarium".
Nowe Centrum wspierane będzie przez federację organizacji pozarządowych. W jej skład wejdą: Pogotowie Kulturalno Społeczne, Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ulicznej Engram, Podlaskie Stowarzyszenie Japońskich Sztuk Walki CHO BU KAN oraz Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok. Członkiem wspierającym federacji będzie m.in. Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie (opracowało Społeczną Koncepcję Węglowej).
- Poszukujemy partnerów do pomocy w realizacji projektu. Jesteśmy otwarci na współpracę - deklaruje Jędrzej Dondziło.
Do kooperacji zapraszani są przede wszystkim przedsiębiorcy, ale także wolontariusze oraz wszyscy, którzy chcą organizować działalność kulturalną. Do końca roku PKS chce skompletować partnerów projektu i pozyskać potrzebne materiały budowlane. Remont ruszy w przyszłym roku.
Będzie przejście przez tory kolejowe
W zeszłym roku została opracowana Społeczna Koncepcja Węglowej. To pierwszy w tej części Polski partycypacyjny projekt zagospodarowania i kompleksowej rewitalizacji rozległej przestrzeni publicznej z historyczną zabudową. Wynika z niego, że mieszkańcy Białegostoku chcą rozwoju Węglowej jako przestrzeni działań społecznych i kulturalnych.
TCK jest jednym z filarów tego projektu. Pozostałe to: budowa Muzeum Pamięci Sybiru (do 2016 roku) oraz realizacja inwestycji z budżetu obywatelskiego. Na powojskowym terenie powstaną m.in. place zabaw, boiska sportowe oraz Centrum Sportów Miejskich. Teren zostanie oświetlony, pojawi się także nowe przejście przez tory kolejowe od strony ul. Poleskiej.
anna.d@bialystokonline.pl