To już 18 lat w sercu Podlasia
- 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka przed nami. Tak na prawdę ten nasz zwierz Żubroffka ma już 18 lat, ponieważ 19 listopada 2006 roku po raz pierwszy w klubie Fama przyznano nagrodę Grand Prix. - opowiada Maciej Rant. - Mieliśmy przerwę pandemiczną, ale wróciliśmy w poprzednim roku na właściwe tory i w tym roku będzie się na prawdę dużo działo. Będzie jak zawsze różnorodnie. Zawsze staramy się, aby festiwal docierał do widzów w różnym wieku, więc na pewno będą pokazy skierowane do dzieci, ale są też propozycje skierowane do seniorów i ludzi młodych - dodaje.
W ramach 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka o nagrody w 9 kategoriach zawalczy aż 140 filmów. Zostały one wyłonione spośród 1300 zgłoszeń z całego świata. Produkcje oceni międzynarodowe jury w składzie: białostocka reżyserka Hanka Nobis, nagradzana węgierska animatorka Reka Buesi i litewski reżyser oraz operator Vytautas Katkus. Oprócz tego, filmy oceni również Młode Jury.
- Wśród składów jurorskich po raz kolejny również będzie reprezentacja młodzieży licealnej oraz studentów z Podlasia, czyli Młode Jury. Młodzież oceni konkursy polskie i wybierze 1 film, który otrzyma nagrodę Młodego Jury. Ich przewodnikiem będzie Krzysztof Spór, czyli dziennikarz filmowy, który z branżą jest związany od 25 lat profesjonalne, a sercowo pewnie jeszcze dłużej - mówi Monika Piskurewicz.
Oprócz tego, również widzowie Żubroffki będą oceniać filmy - najmłodsi w konkursie Kids, natomiast dorośli w konkursach Music Video i Midnight Shorts. Ponadto, publiczność zadecyduje kto uzyska nagrodę Dzikiego Żubra.
Żubroffka, czyli nie tylko kino
Pierwsze wydarzenia w ramach 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka odbędą się w środę (6 grudnia).
- Uroczyste otwarcie Żubroffki wypada zawsze w środę i zawsze jest wtedy prezentowany film z muzyką na żywo. W tym roku zaprosiliśmy legendę polskiej muzyki elektronicznej Jacka Sienkiewicza, aby zmierzył się z dziełem francuskiej awangardy, czyli filmem z 1926 roku, czyli "Ménilmontant". Ta produkcja to taka poetycka historia, mówiąca o miłości, samotności i niestety zbrodni - mówi Krzysztof Sienkiewicz.
Warto zaznaczyć, że w Klubie Fama odbędą się wszystkie wydarzenia muzyczne. Jednym z nich jest konkurs Music Video Competition, czyli pokaz wideoklipów, który odbędzie się w czwartek (7 grudnia). W tym samym miejscu wystąpią również Zuchy. Jak podkreśla Maciej Rant - To grupa, która od kilkunastu lat wyciąga perełki polskiej muzyki rozrywkowej z lat 70. i 80. To będzie prawdziwy powrót do przeszłości, ale w dobrym brzmieniu.
W harmonogramie znalazła się również impreza "ŻUBROFFKA goes TECHNO", na której wystąpią zarówno zagraniczni, jak i polscy przedstawiciele muzyki techno. Odbędą się również warsztaty, jak na przykład "Moi dziadkowie mieli 3 psy i 4 koty", czyli eksperymenty animowanego dokumentu pod okiem Joanny Kożuch.
- Dbamy także o formę naszych widzów, dlatego odbędą się również Podlaskie Śniadania Filmowe. W tym roku oczywiście podlaskie, ale również francuskie i niemieckie. Tutaj w Famie będziemy spotykać się przy ekranie i przy stole, aby rozmawiać o kinie i o świecie - podkreśla Maciej Rant.
17. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka potrwa do niedzieli (10 grudnia).
Więcej informacji: 17. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA
24@bialystokonline.pl