Na terenie dawnego cmentarza żydowskiego powstanie miejsce pamięci

2024.04.19 13:21
Jeszcze w marcu białostoccy radni jednogłośnie przyjęli odpowiednią uchwałę, dając zgodę na budowę kenotafu (miejsca pamięci). Park powstał na terenie dawnego żydowskiego cmentarza. Niedawno odkryto tam dwadzieścia macew na usypanym przed laty wzgórzu.
Na terenie dawnego cmentarza żydowskiego powstanie miejsce pamięci
Fot: Redakcja

Macewy znajdą swoje miejsce na terenie dawnej nekropolii

Macewy z obu miejsc - Parku Centralnego i osiedla Bagnówka - będą częścią miejsca pamięci, które ma być utworzone na terenie dawnej nekropolii (cmentarz rabinacki) od strony obecnej ulicy Marjańskiego. Z historycznych danych wynika, że w przeszłości w tym miejscu był dom pogrzebowy oraz inne zabudowania.

W miejscu obecnego Parku Centralnego znajdował się kiedyś cmentarz rabinacki (1760-1900 r.). Na początku lat 60. ubiegłego wieku nekropolia została zasypana gruzem i ziemią, pochodzącą w dużej mierze z budowy pobliskiego Domu Partii (obecnie obiekt pełni funkcję uczelni). Na usypanym wzgórzu odnaleziono macewy, które nie znajdowały się w pozycji pionowej (tak jak typowy nagrobek). Prawdopodobnie zostały zepchnięte tam ciężkim sprzętem.

Prace ruszą niebawem

Prace mają rozpocząć się w tym roku. Mają być finansowane m.in. z pieniędzy darczyńców. Za budowę odpowiedzialna będzie Białystok Cemetery Restoration Fund.Projekt był konsultowany ze stroną żydowską i zyskał pozytywną opinię władz konserwatorskich.

- Projekt został wykonany przez pracowników Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu w Białymstoku po to, żeby godnie uczcić miejsce powrotu tych macew i pamięć o tych ludziach, którzy tam zostali pochowani. Myślę, że ta jednogłośna uchwała jest dowodem, że my chrześcijanie potrafimy czcić takie miejsca, godnie podchodzić do tego - mówił autor koncepcji prof. Jerzy Uścinowicz.

Białystok Cemetery Restoration Fund działa od 2016 roku. Organizacja zajmuje się głównie odnawianiem macew na cmentarzu żydowskim przy ul. Wschodniej w Białymstoku. W 2022 roku podczas prac na osiedlu Bagnówka udało się znaleźć ponad 120 macew pochodzących z cmentarza rabinackiego. Głównym celem Białystok Cemetery Restoration Fund jest przywracanie godności zmarłym.

Przeczytaj również: W centrum miasta odnaleziono XIX-wieczne macewy

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1114 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39