Macewy znajdą swoje miejsce na terenie dawnej nekropolii
Macewy z obu miejsc - Parku Centralnego i osiedla Bagnówka - będą częścią miejsca pamięci, które ma być utworzone na terenie dawnej nekropolii (cmentarz rabinacki) od strony obecnej ulicy Marjańskiego. Z historycznych danych wynika, że w przeszłości w tym miejscu był dom pogrzebowy oraz inne zabudowania.
W miejscu obecnego Parku Centralnego znajdował się kiedyś cmentarz rabinacki (1760-1900 r.). Na początku lat 60. ubiegłego wieku nekropolia została zasypana gruzem i ziemią, pochodzącą w dużej mierze z budowy pobliskiego Domu Partii (obecnie obiekt pełni funkcję uczelni). Na usypanym wzgórzu odnaleziono macewy, które nie znajdowały się w pozycji pionowej (tak jak typowy nagrobek). Prawdopodobnie zostały zepchnięte tam ciężkim sprzętem.
Prace ruszą niebawem
Prace mają rozpocząć się w tym roku. Mają być finansowane m.in. z pieniędzy darczyńców. Za budowę odpowiedzialna będzie Białystok Cemetery Restoration Fund.Projekt był konsultowany ze stroną żydowską i zyskał pozytywną opinię władz konserwatorskich.
- Projekt został wykonany przez pracowników Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu w Białymstoku po to, żeby godnie uczcić miejsce powrotu tych macew i pamięć o tych ludziach, którzy tam zostali pochowani. Myślę, że ta jednogłośna uchwała jest dowodem, że my chrześcijanie potrafimy czcić takie miejsca, godnie podchodzić do tego - mówił autor koncepcji prof. Jerzy Uścinowicz.
Białystok Cemetery Restoration Fund działa od 2016 roku. Organizacja zajmuje się głównie odnawianiem macew na cmentarzu żydowskim przy ul. Wschodniej w Białymstoku. W 2022 roku podczas prac na osiedlu Bagnówka udało się znaleźć ponad 120 macew pochodzących z cmentarza rabinackiego. Głównym celem Białystok Cemetery Restoration Fund jest przywracanie godności zmarłym.
Przeczytaj również: W centrum miasta odnaleziono XIX-wieczne macewy
24@bialystokonline.pl