Plac będzie NZS-u
Z propozycją, żeby zmienić nazwę placu Uniwersyteckiego, wyszli jakiś czas temu byli członkowie Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Argumentowali, że tak ważna dla walki o wolną Polskę organizacja powinna być upamiętniona w mieście, a plac Uniwersytecki się do tego świetnie nadaje, bo tam odbywały się pierwsze protesty NZS-u w Białymstoku, a poza tym niedługo mieszczące się wydziały UwB - filologiczny i historyczno-socjologiczny - przeniosą się na kampus przy ul. Ciołkowskiego, więc dotychczasowa nazwa placu będzie niezasadna.
Pomysł podłapał prezydent, który przygotował projekt uchwały w tej sprawie na kwietniową sesję. Co ciekawe, zrobili to także radni Prawa i Sprawiedliwości, ale zrobili to nie wiedząc o planach prezydenta. Nie obyło się bez politycznych przepychanek, ale ostatecznie jeden projekt wycofano i przegłosowano ten drugi. Poparli go wszyscy radni.
Alejka nie będzie Bartoszewskiego
Poza placem Uniwersyteckim, a już właściwie NZS, radni nadali nazwy alejce znajdującej się w centrum miasta i nowej ulicy na osiedlu Wygoda. Wspomniana alejka to łącznik pomiędzy ul. Akademicką i Skłodowskiej-Curie, przy której znajduje się pomnik Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Radni PiS wystąpili z projektem, aby nadać jej imię byłego działacza białostockiej solidarności – Zbigniewa Simoniuka. Tu także doszło do pewnego zderzenia, ponieważ jakiś czas temu przedstawiciele Nowoczesnej zaproponowali, żeby nadać tej samej alejce imię prof. Władysława Bartoszewskiego. Ostatnio złożyli nawet obywatelski projekt uchwały w tej sprawie, poparty ponad tysiącem podpisów. Nie trafił on jednak jeszcze na sesję i chyba już nie trafi, bo stał się bezzasadny. Chyba że radni zdecydują się nazwać imieniem Władysława Bartoszewskiego inną... część miasta.
Szapiro dostanie ulicę
Ostatnia z propozycji nadania nowej nazwy nie wzbudziła już większych kontrowersji. Miasto, po kilku latach starań Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, postanowiło upamiętnić Jakuba Szapiro. Był on dziennikarzem, literatem, nauczycielem, ale też znanym propagatorem języka esperanto stworzonego przez Ludwika Zamenhofa. Stworzył on choćby przewodnik po Białymstoku w tym języku, ale też napisał podręcznik do jego nauki. Został zamordowany przez Niemców na początku wojny, ale to z jego inicjatywy mamy ul. Zamenhofa.
Teraz imię Jakuba Szapiry będzie nosiła droga rozciągającą się pomiędzy ul. Kluka i Malinowskiego na osiedlu Jaroszówka. Radni nie mieli nic przeciwko i przegłosowali projekt.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl