Na podwórku chłód, a w domach ciepłe kaloryfery. Enea przestawiła się na dostawy zimowe

2019.10.07 09:45
Od zeszłego wtorku system ciepłowniczy Enei Ciepło pracuje w trybie dostaw zimowych. To oznacza pewne dostawy ciepła dla ponad 230 tysięcy mieszkańców Białegostoku i Kleosina.
Na podwórku chłód, a w domach ciepłe kaloryfery. Enea przestawiła się na dostawy zimowe
Fot: Enea Ciepło

Grzeją niemal wszystko

W tegorocznym sezonie grzewczym Enea Ciepło będzie ogrzewała ponad 3,8 tys. budynków - wśród nich m.in. ponad 2,1 tys. budynków mieszkalnych, ponad 220 budynków, w których mieszczą się szpitale, przychodnie, szkoły, przedszkola czy domy dziecka i ponad 150 budynków handlowych. Enea Ciepło ogrzewa również białostockie dworce, stadiony, hospicja czy domy kultury. Sezon grzewczy oficjalnie rozpoczął się w pierwszym tygodniu października.

Kubatura budynków ogrzewanych przez Eneę Ciepło przekroczy 40 mln metrów sześciennych. Dla porównania to tak, jakby Enea Ciepło ogrzała w całości niemal pięćdziesiąt Pałaców Kultury i Nauki w Warszawie. Powierzchnia mieszkalna ogrzewana przez spółkę z Grupy Enea to prawie 5,5 mln m2 (wielkość 770 pełnowymiarowych boisk piłkarskich), a powierzchnię ogrzewaną użytkową szacuje się na ponad 2,8 mln m2 (wielkość prawie 400 boisk).

W Białymstoku funkcjonują dwa systemy dostawy energii cieplnej. Pierwszym jest system sieci, gdzie nośnikiem ciepła jest woda (sieci wodne), w drugim systemie nośnikiem jest para (sieci parowe). Długość sieci wodnej przekracza 290 km, a parowej 14 km. Moc zamówiona przez odbiorców ciepła w wodzie wyniosła 677,44 MW, a moc zamówiona przez odbiorców ciepła w parze wynosiła 24,09 MW (stan na 30.09.2019 r.).

W poprzednim sezonie grzewczym 2018/2019 białostocka spółka z Grupy Enea dostarczała ciepło około 230 tys. mieszkańcom stolicy województwa podlaskiego, tym samym zabezpieczyła aż 75% potrzeb cieplnych mieszkańców Białegostoku. Pozostałe 25% potrzeb cieplnych mieszkańców stolicy województwa podlaskiego pokrywane są z innych źródeł energii.

W lecie też pracowali

Kończący się okres remontowo-inwestycyjny Enea Ciepło wykorzystała na remonty i modernizację infrastruktury ciepłowniczej. Wśród nich warto wymienić takie inwestycje jak: konwersja kotła nr 1 WR 25-014 S w Ciepłowni Zachód na paliwo gazowe czy modernizacja elektrofiltru kotła K8 w Elektrociepłowni Białystok. Dzięki modernizacjom poprawią się parametry środowiskowe obu instalacji - to ważne, ponieważ obie inwestycje związane są z dostosowaniem źródeł do wymogów środowiskowych.

Ponadto w 2019 roku Enea Ciepło przebudowała około 4,5 km wyeksploatowanych sieci kanałowych na sieci preizolowane. Pracownicy spółki wykonali około 5,5 km nowych sieci preizolowanych celem przyłączenia ponad 50 nowych węzłów o łącznej mocy zamówionej przekraczającej 12 MW. Dokonano modernizacji 40 węzłów ciepłowniczych oraz kontynuowano telemetryzację węzłów.

- Poprawa jakości usługi dostaw ciepła naszym odbiorcom to jeden z priorytetowych celów Enei Ciepło, który z powodzeniem udaje nam się realizować, dzięki prowadzonym modernizacjom infrastruktury ciepłowniczej. Działania te znacznie wpływają na ograniczenie liczby awarii i przerw w dostawach. Są to głównie modernizacje sieci i węzłów ciepłowniczych. Dzięki inwestycjom realizowanym przez Eneę Ciepło wzrasta efektywność energetyczna dostawy ciepła, spadają straty ciepła na przesyle i zużycie energii elektrycznej przez infrastrukturę ciepłowniczą. To wszystko przekłada się również na ograniczenie emisji i pozwala na ograniczenie kosztów - mówi Wiktor Dulewicz, prezes Enei Ciepło.

Enea Ciepło dokłada wszelkich starań, żeby tegoroczny sezon grzewczy w ciągu tych najbliższych miesięcy przebiegał spokojnie i bez żadnych poważnych awarii, tak jak miało to miejsce w poprzednim sezonie grzewczym. Spółka posiada efektywny energetycznie system ciepłowniczy, w którym powyżej 90% stanowi ciepło z wysokosprawnej kogeneracji i OZE, przy czym udział ciepła z OZE stanowi około 40%. Łączne nakłady inwestycyjne w 2019 roku przekroczą 60 mln zł.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1445 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39