Na początku była teczka. Historia budowy pomnika Ludwika Zamenhofa

2012.11.29 00:00
Niepozorna, papierowa. W środku plik dokumentów: plany architektoniczne, opisy, zdjęcia. O tym, że założona w latach 60. teczka zachowała się, nikt nie wiedział. Aż do 2012 roku. Znalazł ją Sebastian Wicher, pracownik Wydziału Urbanistyki Urzędu Miejskiego.
Na początku była teczka. Historia budowy pomnika Ludwika Zamenhofa
Fot: A.D.
Na początku była teczka - niepozorna, papierowa...

W związku z tym, że materiały dotyczyły planów budowy pomnika Ludwika Zamenhofa, postanowił skontaktować się z Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

- Po przejrzeniu zawartości teczki, postanowiliśmy temat poszerzyć – mówi Anna Talarczyk z CLZ.

Historia pewnej teczki

- W teczce znajdował się projekt architekt Heleny Sawczuk-Nowary z 1965 roku – wspomina Sebastian Wicher.
Pierwsze kroki skierował do Biura Kultury Urzędu Miejskiego i tam ustalono, że najlepszym miejscem na wystawę poświęconą budowie pomnika będzie Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Warto jednak przedstawić całą – również międzywojenną – historię upamiętnienia twórcy esperanto.

Nie od razu pomnik zbudowano

Historyczną "obudową" zajął się Wiesław Wróbel, który przypomniał, że pomnik Zamenhofa na skwerze przy Malmeda ustawiono w 1973 roku. Jego autorem jest Jan Kucz. Dzieje pomnika sięgają jednak znacznie wcześniej. Zachowało się niewiele archiwaliów, ale bezcenną kopalnią wiedzy jest międzywojenna prasa.
- Inicjatywy upamiętnienia Ludwika Zamenhofa pojawiały się już od 1919 roku – opowiada historyk. – Wtedy ulicy Zielonej, nazywanej przez krótki czas Jatkową, z inicjatywy Jakuba Szapiro nadano imię Zamenhofa. W 1927 roku na domu Zamenhofa odsłonięto pamiątkową tablicę.
Rok 1931 przyniósł projekt budowy pomnika w formie ogromnej, bo mierzącej 12 m wysokości, Wieży Babel. Pomysł upadł ze względów finansowych. Kolejne próby pojawiły się po wojnie. W 1959 roku z okazji setnej rocznicy urodzin Zamenhofa ogłoszono konkurs na pomnik. Wygrały trzy projekty, rozpoczęto nawet zbiórkę pieniędzy na realizację jednego z nich. Koszty zaważyły jednak na tym, że w rodzinnym mieście twórcy esperanto stanął pomnik w formie popiersia na granitowej kolumnie.

Niecodzienna wystawa i książka

Historię budowy pomnika Zamenhofa przybliży wystawa w CLZ, której wernisaż zaplanowano 7 grudnia o godz. 17. Wystawa "Pomnik Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Projekty i realizacje 1919-1973" organizowana jest w nietypowym miejscu, bo... na klatce schodowej Centrum Zamenhofa. Barwną historię budowy pomnika Zamenhofa przedstawi historyk Wiesław Wróbel.
W kwietniu przyszłego roku planowana jest książka Wiesława Wróbla "Nie od razu pomnik zbudowano", prezentująca historię planów i realizacji budowy pomnika Ludwika Zamenhofa oraz tablic pamiątkowych na tle białostockiego ruchu esperanto.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

874 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39