Pierwszy wtorek marca zapowiada się na zimny i mokry - prognozowane są przelotne opady deszczu ze śniegiem. Na niebie pojawi się duże zachmurzenie pokrywające do 90 proc. jego powierzchni. Jednak synoptycy nie wykluczają także chwil pełnych słońca, które w pełnej okazałości poświeci przez 3 godziny. Wilgotność powietrza będzie na poziomie 74 proc.
Temperatura w ciągu dnia osiągnie wartość 2°C, ale odczuwalna sięgnie -3°C. Nocą termometry w Białymstoku będą na poziomie zera.
Wiatr dość silny, powieje z południa ze średnią prędkością 25 km/h, w porywach do 50 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wyniesie 1000 hPa. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie.
Wschód słońca nastąpił o godz. 6.02, astronomiczne południe będzie o godz. 11.39, a zachód o godz. 17.16. Długość dnia wyniesie zatem 11 godzin i 14 minut, a noc potrwa 12 godzin i 46 minut.
Tego dnia na niebie pojawi się ostatnia zimowa pełnia Księżyca, który najbardziej okazały będzie ok. godz. 13.24. Nazwy pełni wywodzą się najczęściej od tradycji i obserwacji rdzennych mieszkańców Ameryki. Dawne ludy poprzez zjawiska astronomiczne i zmiany zachodzące w przyrodzie, tłumaczyły sobie wiele aspektów życia codziennego. W marcu będzie Pełnia Robaczego Księżyca - termin ten wywodzi się z obserwacji robaków, wychodzących z rozmarzającej ziemi na przełomie zimy i wiosny.
Przy dobrej pogodzie oraz bezchmurnym niebie, pełnia będzie widoczna gołym okiem z każdego miejsca w Polsce także wieczorem.
7 marca to 66. dzień roku, do końca 2023 r. pozostało 299 dni. Według kalendarza świąt nietypowych jest to Dzień Płatków Śniadaniowych. Tego dnia imieniny obchodzą: Felicyta, Teresa, Tomasz, Bazyli, Efrem, Elpidia, Elpidiusz, Eubul, Eugeniusz, German, Morzysław, Nadmir, Paweł, Perpetua, Teofilakt.
Przysłowie na dziś: "Ruszaj w marcu w pole, by po trochu rzucic w ziemię owsa, grochu".
malwina.witkowska@bialystokonline.pl