Instytut Pamięci Narodowej szuka wykonawcy, który zbuduje w Białymstoku, na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 Listopada, kolumbaria, czyli budowle, w których znajdzie się miejsce na kilkaset pojedynczych nisz na trumny.
Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w 2017 roku rozpoczęło procedury administracyjne mające na celu budowę kolumbarium. W tym samym roku powstała koncepcja plastyczna, która uzyskała akceptację IPN i na jej podstawie powstał projekt wykonawczo-budowlany, zgodnie z którym obiekt zostanie wybudowany.
Inwestycja ma na celu konkretnie budowę dziesięciu kolumbariów przeznaczonych na miejsce pochówku ofiar zbrodni totalitarnych na terenie cmentarza wojskowego wraz z wykonaniem zagospodarowania terenu wokół kolumbariów polegającego na realizacji schodów terenowych oraz alejek łączących projektowane i istniejące chodniki. Oferty można składać do 13 listopada. Na wybudowanie obiektu wykonawca będzie miał 9 miesięcy.
W ostatnich latach, dzięki śledztwom i pracom wykopaliskowym prowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej, udało się odnaleźć szczątki kilkuset osób zamordowanych przez komunistów w latach 1939-1956. Najwięcej znaleziono podczas wykopalisk prowadzonych w areszcie śledczym w Białymstoku. Cały czas trwają prace, które mają pomóc w zidentyfikowaniu ofiar. Jednak bez względu na to, czy uda się ustalić ich tożsamość, należy im się godny pochówek.
- Z uwagi na fakt, że absolutnie koniecznym warunkiem jest zapewnienie stałego dostępu do każdych szczątków, a na cmentarzu nie ma wystarczająco dużo miejsca do horyzontalnego układu pochówku, zapadła decyzja o budowie kolumbarium z indywidualnymi niszami na trumny – informował w zeszłym roku Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniani Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl