Białostocka Komunikacja Rowerowa, jako pierwsza w Polsce, jest systemem aglomeracyjnym, ponieważ poza samym Białymstokiem, obejmuje też stacje w Choroszczy i gminie Juchnowiec Kościelny, a konkretnie w Kleosinie i Ignatkach Osiedle.
W tym roku podpisana została nowa, 3-letnia umowa z operatorem systemu – firmą Nextbike. Potrzebne było więc też renegocjowanie ustaleń z partnerami. Zmienią się trochę zasady współpracy z gminami. Trzeba przypomnieć, że do tej pory w tej drugiej gminie organizowano oddzielny przetarg na komunikację miejską. Od tego roku Białystok będzie świadczyć usługę w zamian za refundację kosztów, które wyniosą 49 tys. zł za sezon w Choroszczy i 64 tys. zł - w gminie Juchnowiec Kościelny. W obu wypadkach zamontowane zostaną po 2 stacje.
Nowy sezon BiKeRów rozpocznie się dopiero 1 kwietnia. Ze względu na to, że podpisano nową umowę, nie ma szans na wcześniejsze uruchomienie systemu. W Białymstoku będzie 50 stacji, w tym 4 nowe w punktach Popiełuszki/Słonecznikowa, Słonimska/Urząd Miejski, Sikorskiego/Jana Pawła II i Sokólska. Przybędzie też 40 rowerów standardowych, 20 tandemów i 20 rowerów dla dzieci, czyli tzw. BiKeRków, które są nowością.
Zmieni się też szata graficzna. Od tej pory będzie ona nawiązywać do kolorów kojarzących się komunikacją miejską. Nowe stacje i rowery będą więc zielono-białe. Terminal będzie jednak funkcjonował na takich samach zasadach. Różnicą mają być lampki na stojakach, które będą informowały o tym, że rower jest sprawny.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl