Na Białoruś kajakiem, rowerem i pieszo

2017.04.26 16:02
Ruch na przejściu granicznym Rudawka-Lesnaja będzie rozszerzony. Dotychczas skupiał się on na przepływach turystycznych (głównie kajakowych), teraz będzie odbywał się tam ruch pieszy, także z wykorzystaniem rowerów.
Na Białoruś kajakiem, rowerem i pieszo
Fot: Monika Zysk
Od lewej: Dariusz Muszyński, Ewa Stachowicz, Bohdan Paszkowski, mjr Andrzej Stasiulewicz

Okazja do uatrakcyjnienia oferty regionu

- 25 kwietnia podjęta została decyzja odnośnie rozszerzenia zakresu ruchu na przejściu granicznym Rudawka-Lesnaja. W tej chwili to funkcjonujące od 2006 r. przejście ma charakter przejścia rzecznego, dotychczas ruch tam skupiał się na przepływach turystycznych, przede wszystkim kajakowych. Przejście miało charakter przejścia sezonowego otwieranego co roku od 1 maja i funkcjonowało do 30 września - informuje wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Teraz będzie otwarte od 28 kwietnia do 1 października. Przekraczać będzie je można pieszo, a także z wykorzystaniem roweru. Tego od dłuższego czasu oczekiwały społeczności lokalne. Władze województwa także widzą w tym okazję do uatrakcyjnienia oferty turystycznej.

Co mieć ze sobą, przekraczając granicę?

Jak tłumaczy zastępca komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Andrzej Stasiulewicz, są dwa warianty przekroczenia granicy z Polski do Białorusi.

- Granicę przekraczamy w wyznaczonym czasie - w godz. 7.00-19.00. Są dwa sposoby. W pierwszym przypadku musimy posiadać ważny paszport i wizę białoruską. Można także skorzystać z ruchu bezwizowego umożliwionego przez stronę białoruską - w tym przypadku należy mieć ważny paszport i dokument potwierdzający korzystanie z części turystycznej związanej z parkiem Kanał Augustowski. Dokument taki można wykupić w Białymstoku w biurze turystycznym, ale także za pośrednictwem Internetu. Upoważnia on podróżnego do przekroczenia granicy i przebywania w określonym obrębie do 5 dni - mówi.

Podobnie jest na przejściu drogowym w Kuźnicy. Od 26 października ubiegłego roku przekroczyło je 2600 osób. Przy przekraczaniu tego przejścia, tak samo jak w Rudawka-Lesnaja można przebywać za granicą do 5 dni, inaczej jest w Białowieży - tam ograniczone jest to do 3 dni.

Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku w ramach przejścia w Białowieży granicę przekroczyło ponad 15 tys. osób, z czego 10 tys. korzystając z ruchu bezwizowego. W większości byli to obywatele Polski.

Nowy pomost i TAX FREE

Na przestrzeni lat, w celu dostosowania przejścia, wydano około 5 mln zł. Jak informuje dyrektor wydziału infrastruktury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Ewa Stachowicz, pieniądze te przeznaczono m.in. na wybudowanie w tym miejscu stałego pomostu. Dotychczas był to pomost ruchomy - podróżni wielokrotnie zgłaszali, że jest to niebezpieczne. Dodatkowo przejście wyposażone jest m.in. w motorówki, łodzie i całodobowy monitoring.

Jest też coś, co z pewnością zainteresuje Białorusinów.

- Służba Celno-Skarbowa zapewnia stałą obsługę na przejściu Rudawka-Lesnaja. Wraz z obsługą w zakresie odpraw zapewniamy także infrastrukturę do kontroli celno-skarbowej, a także dla obywateli Białorusi i innych osób spoza UE udostępniamy możliwość wywożenia towarów na dokumentach TAX FREE - informuje zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej Dariusz Muszyński.

Wojewoda poinformował, że prowadzone są też rozmowy na temat utworzenia podobnego przejścia granicznego w Lipszczanach.

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1116 osób online