Na projekt zagłosowało ponad 6 tys. białostoczan
Na obszarze prawie 4 hektarów na Bacieczkach powstanie innowacyjny Park Przedsiębiorców, stanowiący niezwykłe połączenie natury, rekreacji i przedsiębiorczości. W wyniku ogłoszonego przetargu, miasto przygotuje kompleksową koncepcję zagospodarowania terenu, dokumentację projektową oraz nadzór nad całym przedsięwzięciem. Warto dodać, że inicjatywa ta zostanie zrealizowana dzięki środkom z budżetu obywatelskiego na rok 2024. Planuje się, że Park Przedsiębiorców stanie się nową perełką rekreacyjną na mapie Białegostoku, harmonijnie wkomponowaną w otaczającą przyrodę.
Położony na terenie zalesionym przy ulicy Merkurego, park zostanie zaaranżowany w sposób przemyślany i zrównoważony. Już w ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego projekt ten zyskał ogromne poparcie społeczności, zdobywając aż 6020 głosów.
Co powstanie?
Głównym założeniem parku jest stworzenie przestrzeni, która będzie nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna i przyjazna dla mieszkańców i odwiedzających. Planowane elementy obejmują drewnianą kładkę na palach, malownicze alejki, ozdobną ławkę oraz różnorodną roślinność, z licznymi krzewami i drzewami, które urozmaicą krajobraz i zapewnią ochronę przed słońcem. Istotną częścią parku będzie również bezpieczny i atrakcyjny plac zabaw, który zachęci dzieci do aktywności na świeżym powietrzu oraz stanowić będzie miejsce spotkań i integracji dla rodzin.
Niezwykłym akcentem będzie również obecność zbiornika retencyjnego, który nie tylko będzie pełnił funkcję ekologiczną, ale również estetyczną, przyciągając wzrok i dodając uroku całemu parkowi. Dodatkowo, w ramach projektu planowane jest utworzenie Galerii Przedsiębiorców, miejsca, które będzie sprzyjać współpracy i promocji lokalnych przedsiębiorców oraz stanowić platformę do organizacji różnorodnych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.
Planuje się, że Park Przedsiębiorców na Bacieczkach stanie się nie tylko miejscem wypoczynku i rekreacji, ale także ważnym punktem spotkań społeczności lokalnej, wspierającą rozwój lokalnej przedsiębiorczości i aktywizującą mieszkańców do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jego oddanie do użytku planowane jest do połowy 2026 roku, dając mieszkańcom Białegostoku nową przestrzeń do odkrywania i cieszenia się przyrodą w otoczeniu nowoczesnej infrastruktury.
Miasto ogłosiło przetarg
Miasto właśnie ogłosiło przetarg na wykonanie kompleksowej koncepcji zagospodarowania terenu, opartej na wstępnym programie, przygotowanie szczegółowej dokumentacji projektowej oraz pełnienie nadzoru autorskiego nad realizacją. Firmy zainteresowane mogą składać oferty do 25 kwietnia.
Proces rozpoczyna się od opracowania koncepcji zagospodarowania przestrzeni na podstawie wstępnego programu. Następnie wykonana zostanie szczegółowa dokumentacja projektowo-kosztorysowa, niezbędna do uzyskania akceptacji właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Ten dokument warunkuje możliwość przystąpienia do prac budowlanych objętych planem, który towarzyszyć będzie nadzór autorski nad etapem realizacji inwestycji.
Elementy, które powinny znaleźć się w projekcie architektoniczno-budowlanym, są niezwykle istotne dla właściwego funkcjonowania przestrzeni. W części opisowej powinny być zawarte kluczowe informacje, takie jak podstawa opracowania, cele i zakres projektu, materiały wyjściowe, lokalizacja, inwentaryzacja terenu oraz projekt stref ochrony dla istniejącej zieleni. Dodatkowo, opis założeń projektowych oraz wykaz gatunkowo-ilościowy roślin do posadzenia wzbogacą dokument o istotne dane. Niezwykle istotny jest również szacunkowy koszt realizacji inwestycji, który pozwoli na efektywne zarządzanie budżetem.
W części graficznej projektu architektoniczno-budowlanego należy uwzględnić aktualną dokumentację fotograficzną stanu istniejącego oraz inwentaryzację terenu na aktualnej mapie do celów projektowych. Projekt zieleni oraz układu funkcjonalnego to kluczowe elementy, które pozwolą wizualizować i zrozumieć planowaną przestrzeń, jej funkcje oraz estetykę. Wszystkie te elementy stanowią integralną część kompleksowego projektu, który ma za zadanie stworzyć nową, atrakcyjną przestrzeń dla mieszkańców.
24@bialystokonline.pl