Eksperci odradzają tzw. "wyjazdy w ciemno". Wiele osób, które się na nie decyduje, boryka się później z różnymi trudnościami. Nie tylko mogą mieć problemy ze znalezieniem pracy na obczyźnie, ale też wielokrotnie są zatrudniani "na czarno" i nie otrzymują wynagrodzenia za wykonaną pracę.
23 października bieżącego roku w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białymstoku odbędzie się spotkanie z pracodawcą brytyjskim z Agencji Pracy Tymczasowej Staffline. Osoby, które się zgłoszą, mogą liczyć na zatrudnienie na stanowisku pracownika magazynu, którego zadaniem będzie kompletowanie i dekompletowanie zamówień w magazynach wysokiego składowania, w których są przechowywane produkty spożywcze, chemia gospodarcza czy środki farmaceutyczne. Nie trzeba mieć jednak uprawnień na wózek widłowy. Głównym wymogiem stawianym przez pracodawcę jest znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację. Dlatego część rozmowy kwalifikacyjnej odbędzie się w tym języku. Pracodawca oferuje wynagrodzenie w wysokości minimum 6,70 funtów brutto za godzinę. Chętni mogą zapisywać się na spotkanie, dzwoniąc pod numer telefonu: 85 74 97 235.
Do Wojewódzkiego Urzędu Pracy mogą też zgłaszać się osoby zainteresowane pracą w Wielkiej Brytanii na stanowisku rzeźnika. Pracodawca nie wymaga znajomości języka. Warunkiem otrzymania pracy jest zdanie testu noża z rybowania i klasowania szynki lub łopatki wieprzowej. Wynagrodzenie wynosi od 7,5 do 9 funtów brutto za godzinę pracy (w zależności od doświadczenia). Nadgodziny są dodatkowo płatne (od 10 funtów wzwyż). Pracodawca zwraca też koszt podróży do Wielkiej Brytanii do 100 funtów. Zatrudnienie od zaraz na cały etat.
Na pracę na obczyźnie może również liczyć opiekun osób starszych. Pracownik będzie zajmował się osobami starszymi w ich domach, pomagał w zabiegach pielęgnacyjno-higienicznych oraz czynnościach związanych z poranną i wieczorną toaletą. Do obowiązków zatrudnionego będzie należało także: sprzątanie, prasowanie, gotowanie, podawanie posiłków, robienie zakupów oraz inne lekkie prace domowe. Pracodawca zapewnia bezpłatne przeszkolenie, jednak oczekuje pozazawodowego doświadczenia w opiece nad osobami starszymi czy chorymi (np. nad członkiem rodziny). Konieczna jest znajomość języka angielskiego w stopniu dobrym w mowie i piśmie. Prawo jazdy kategorii B będzie dodatkowym atutem. Po okresie próbnym wynagrodzenie wynosi od 8 do 10 funtów na godzinę. Pracodawca pomaga również w znalezieniu zakwaterowania.
justyna.f@bialystokonline.pl