Termin imprezy: 2025-02-07
Wykonaniem Concerto malinconico na saksofon tenorowy i orkiestrę Piotra Mossa, pragniemy uhonorować jubileusz 75-lecia urodzin oraz 55-lecia pracy artystycznej tego wybitnego polskiego kompozytora.
Dzieło powstało w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, a o jego genezie tak pisze sam twórca: „…Saksofon od wielu już lat znajduje się w orbicie moich zainteresowań kompozytorskich, a lista napisanych przeze mnie utworów na ten instrument jest już bardzo długa. Poetyckie interpretacje Ellingtona grane przez Piotra Barona skierowały moje kompozytorskie myślenie w kierunku pewnej melancholii, której saksofon tenorowy plus Piotr Baron są, myślę, znakomitymi reprezentantami. Dodać trzeba, że zamawiając koncert saksofonowy u kompozytora muzyki klasycznej chciał Piotr Baron być może wrócić niejako do swoich muzycznych korzeni. A kompozytor z kolei był ciekawy, jak zabrzmi jego muzyka widziana przez pryzmat doświadczeń jazzowych tego wspaniałego muzyka. Utwór jest jednoczęściowy, złożony z kilku wyraźnych epizodów przedzielonych intermediami, w których jest miejsce na improwizacje saksofonu”.
Koncert rozpoczniemy słynną suitą nr 2 Maurice’a Ravela z baletu Dafnis i Chloe, do muzyki którego tańczył Sergiusz Diagilew wraz ze swoim legendarnym zespołem Baletów Rosyjskich. W notatce kompozytora czytamy: „Pisząc Dafnis i Chloe, zamierzałem skomponować wielki fresk muzyczny, troszcząc się nie tyle o archaizowanie, ile o wierność Grecji mych marzeń, spokrewnionej dość blisko z Grecją, jaką sobie wyobrażali i malowali artyści francuscy z końca XVII wieku”.
Na zakończenie wieczoru zaprezentowana zostanie wersja koncertowa baletu Harnasie op. 55 Karola Szymanowskiego. To historia miłości zbójnickiego harnasia i dziewczyny, która siłą wydana za mąż zostaje porwana przez swego ukochanego podczas wesela. Prapremiera baletu odbyła się w roku 1935 w Pradze, a rok później wystawił Harnasie w Grand Opéra w Paryżu słynny tancerz i choreograf Serge Lifar. Polska premiera sceniczna odbyła się w Teatrze Wielkim w Poznaniu w roku 1938 r.
W koncercie wystąpią: Paweł Gusnar (saksofon), Kapela Góralska Jana Karpiela-Bułecki oraz Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Maestro Mirosława Jacka Błaszczyka.
- 7 luty
- godzina 19.00
- bilety:
KUP TU