Kursy i warsztaty
Już 1 października WOAK inauguruje kurs instruktorski tańca polskiego.
- Zainteresowanie tym kursem przeszło nasze oczekiwania - mówi Cezary Mielko, dyrektor WOAK-u. - Zgłosiło się blisko 50 osób i w rezultacie zamiast jednej grupy, będą dwie. Wygląda na to, że taniec polski - narodowy i regionalny - wraca do łask, wręcz staje się modny. Są ci, którzy chcą się go uczyć, chcą prowadzić własne zespoły, tworzyć choreografie.
Kurs obejmuje 180 godzin, w tym polskie tańce narodowe, tańce wybranych regionów Polski (np. podlaskie, kurpiowskie, lubelskie), techniki taneczne z metodyką nauczania, kompozycję i choreografię tańca.
Od tańca blisko już do teatru. WOAK rozpoczyna też instruktorski kurs teatralny. To 180 godzin zajęć, w tym: warsztat aktorski instruktora teatralnego, działania grupowe w przestrzeni scenicznej; praca z rekwizytem; budowanie etiud scenicznych; teatr formy; teatr improwizacyjny; warsztat dykcji; scenografia teatralna; reżyseria przedstawienia amatorskiego.
Kursy instruktorskie to nie wszystko. WOAK przygotował także w nadchodzącym sezonie warsztaty tańca tradycyjnego. Może się na nie zgłosić każdy, kto chce nauczyć się tańców, które kiedyś królowały na wiejskich i miejskich potańcówkach. Uczestnicy zajęć poznają niestylizowane kroki do mazurków, oberków, kujawiaków, polek. Warsztaty są darmowe i odbywają się w każdy poniedziałek. Start - 3 października o godz. 19.00 w Spodkach.
Kolejna propozycja to darmowe warsztaty gry na trąbce, skierowane do osób zarówno chcących nauczyć się grać na tym instrumencie, jak i już grających. Zainteresowanych WOAK zaprasza do Spodków na spotkanie organizacyjne 15 września o godz. 17.00.
Najlepsze rockowe kapele z regionu
WOAK organizuje także przegląd muzyczny Rockowania. To propozycja dla tych, którzy wolą bardziej dynamiczną muzykę. Przez kilka miesięcy, podczas eliminacji powiatowych WOAK, wspólnie z Radiem Białystok wybrał najlepsze kapele rockowe z regionu. Zgłosiło się blisko 40 grup. 17 września WOAK zaprasza na półfinał w Suwałkach, a tydzień później - 24 września - w Łomży. Wielki finał - 22 października w Białymstoku. Gośćmi półfinałów Rockowań będą zespoły Corruption i Rust, a podczas finału w Białymstoku zagrają Internal Quiet, Bright Ophidia i legendarna grupa Turbo.
Piosenka literacka na festiwalu
Było już ludowo, rockowo i klasycznie, została jeszcze piosenka literacka i wielki Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus. W tym roku odbędzie się on w dniach 7-9 października. Do udziału w Festiwalu zakwalifikowały się 22 osoby. To okazja do promocji młodych talentów i nowych piosenek z dobrą muzyką i dobrym tekstem. Podczas trzech dni Festiwalu zakwalifikowani uczestnicy - studenci i absolwenci szkół teatralnych, muzycznych i wokalnych - prezentują piosenki z repertuaru Łucji Prus (piosenkarki pochodzącej z Białegostoku) oraz utwory znanych i debiutujących autorów piosenki literackiej. W programie Festiwalu m.in. recital Magdaleny Smalary, Krzysztofa Napiórkowskiego oraz - na gali - Renaty Przemyk.
anna.d@bialystokonline.pl