Tematem podjętym przez muzealników jest słabo znana historia białostockiego garnizonu.
Białostocki garnizon początkami sięga II poł. XVIII w., czasów hetmana wielkiego koronnego Jana Klemensa Branickiego, kiedy był miejscem stałego pobytu oddziałów koronnych i prywatnych w liczbie około 1500 żołnierzy. W kolejnych latach stacjonowały tu wojska zaborcze. Po odzyskaniu niepodległości w lutym 1919 r. do miasta wkroczyły oddziały polskie. W okresie międzywojennym Białystok pozostawał garnizonem dla żołnierzy piechoty, kawalerii i artylerii konnej. W czasie II wojny światowej w mieście stacjonowali żołnierze wojsk okupacyjnych, zaś po wojnie oddziały radzieckie i polskie. Dziś w koszarach przy ul. Kawaleryjskiej siedzibę ma 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy.
- Celem zadania było przekazanie młodym odbiorcom ze szczególnymi potrzebami wiedzy na temat historii wojska w Białymstoku. Pokazywaliśmy jego znaczenie w dziejach miastach, przypominaliśmy ważne postaci, odwoływaliśmy się do etosu żołnierskiego jako punktu wyjścia do refleksji nad istotą patriotyzmu. Podobne treści są często niedostępne osobom z niepełnosprawnościami z powodu ograniczonych możliwości poznawczych. Do tego wojskowość nacechowana jest wieloma niezrozumiałymi pojęciami, co zawsze stwarza dodatkową trudność - opowiada Marzena Wilczko, koordynatorka projektu.
W ramach projektu opracowano narzędzia dostępności, takie jak tłumaczenia na języki prosty i migowy czy audiodeskrypcje. W siedzibie Muzeum dostępne są tyflografiki oraz monitor interaktywny zawierający przystępne treści historyczne. Przygotowano również wyjątkowe warsztaty o charakterze interdyscyplinarnym, łączące komponent historyczny z artystycznymi metodami pracy. W realizowanych we wrześniu i październiku tego roku zajęciach wzięło udział ponad trzysta osób. Warsztaty cieszą się wciąż dużym zainteresowaniem, dlatego zostały włączone do stałej oferty edukacyjnej Muzeum. Zapisy będą prowadzone do końca bieżącego roku szkolnego. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie internetowej Muzeum w zakładce Edukacja.
Materiały i narzędzia edukacyjne opublikowane są na stronie Muzeum Wojska w Białymstoku.
Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra 2021.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl