Muzeum Pamięci Sybiru został oficjalnie otwarte w 2021 r. Od tamtego czasu działa bardzo prężnie, budzi zainteresowanie zarówno wśród mieszkańców regionu, jak i turystów.
- Ta nagroda to przede wszystkim prestiż. Ma ona służyć nagradzaniu najcenniejszych wydarzeń w europejskim sektorze muzealnym i zachęceniu do wprowadzania innowacji w muzeach. Służy wyróżnieniu muzeów, znajdujących się na terenie Europy - podkreślał podczas konferencji prasowej Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.
Nagroda, o którą stara się Muzeum Pamięci Sybiru została ustanowiona w 1977 r., pod auspicjami Rady Europy jako wyraz uznania dla europejskiego sektora muzealnego.
Inicjatorem pomysłu zgłoszenia Muzeum do nagrody jest poseł Krzysztof Truskolaski, który jest jednocześnie członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Zgromadzenie to jest ważnym gremium w przyznawaniu nagrody.
- Jako jedyny przedstawiciel sejmu i senatu z województwa podlaskiego, jestem członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Jest to ciało, które zajmuje się głównie prawami człowieka. Na agendzie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy teraz głównie zajmujemy się agresją Rosji na Ukrainę. Tą barbarzyńską wojną. Ale również inicjatywy kulturalne są dla nas ważne, dlatego Nagroda Muzealna jest corocznym procesem, gdzie państwa, miasta i muzea z całej Europy mogą zgłaszać swoje propozycje. Dlatego cieszę się, że ta moja inicjatywa uzyskała zielone światło i Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku zostało do tej nagrody zgłoszone. Liczę na to, że jako Białystok zdobędziemy nagrodę główną i będziemy z tego dumni, cały świat będzie dumny, a Muzeum Pamięci Sybiru będzie znane na całym świecie - mówił Krzysztof Truskolaski.
Jak dodał poseł, tematyka Muzeum jest niezwykle aktualna. Agresja Rosji na obywateli innego kraju to coś, co dzisiaj wciąż ma miejsce.
Wniosek Muzeum Pamięci Sybiru do nagrody został już złożony. Nagroda jest przyznawana przez Europejskie Forum Muzeów. Jest to niezależna organizacja pozarządowa, której misją jest propagowanie innowacji w muzealnictwie i zachęcanie do wymiany dobrych praktyk w całej Europie. Latem dowiemy się, czy Muzeum znajdzie się na tzw. długiej liście nominowanych. Następnie przedstawiciele Forum Muzeów oraz Rady Europy będą odwiedzać dane placówki.
- Mamy tą wyjątkową przyjemność złożyć wniosek do Rady Europy o przyznanie nagrody. Funkcjonujemy już ponad półtora roku i wielokrotnie byliśmy w tym czasie nagradzani, mamy wiele wyróżnień. Jesteśmy marką Podlasia. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim pracownikom Muzeum Pamięci Sybiru, przygotowanie wniosku jest skomplikowanym procesem. Była to bardzo wymagająca praca. Mam nadzieję, że Muzeum zostanie docenione. Gdy Muzeum było otwierane 17 września 2021 r., było muzeum historycznym, opowiadało o tych wydarzeniach, które miały miejsce tutaj w 1940 i 1941 r. Bez wątpienia Muzeum jest najważniejszym miejscem w granicach państwa polskiego opowiadającym o zbrodniach sowieckich lat 40. XX w. Ale dzisiaj wystawa w Muzeum nabrała wyjątkowego znaczenia. To o czym opowiadamy sprzed 80 lat, niestety, powtarza się na Ukrainie. Złożenie tego wniosku jest przypomnieniem naszym kolegom z Europy, że nie możemy o tym zapominać, a my jako Muzeum Pamięci Sybiru mówiliśmy, mówimy i będziemy o tym przypominali - zaznaczył Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.
Spośród polskich placówek muzealnych, nagrodą zostało już wyróżnione Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
- Inicjatywa jest podkreśleniem wagi Muzeum Pamięci Sybiru, ale także jego istoty na mapie muzealnej Europy i świata. Jest to ważne muzeum z punktu widzenia historii, ale i współczesności, widząc co dzieje się w Ukrainie. Dzięki nagrodzie Muzeum będzie mogło jeszcze bardziej się promować i będzie mogło być rozpoznawalną placówką w Europie i na świecie - dodał Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta Białegostoku oraz wiceprzewodniczący Rady Muzeum.
Przyznanie Nagrody Europejskiego Muzeum Roku 2024 (EMYA) nastąpi w listopadzie.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl