Mural będzie gotowy pod koniec lipca
Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podjął ważną decyzję dotyczącą odtworzenia muralu na ścianie budynku urzędu przy ul. Skłodowskiej-Curie 14. Ten wyjątkowy mural o nazwie "Wyślij pocztówkę do Babci" zostanie odnowiony po zakończeniu prac budowlanych, które są obecnie prowadzone przez głównego wykonawcę.
- W 2021 r. mural, który zdobił ścianę budynku przy ul. Skłodowskiej zniknął. Było to oczywiście wynikiem prac remontowych, które były niezbędne do tego, aby budynek mógł dalej funkcjonować. W przyszłości tu [do budynku przy ul. Skłodowskiej - przyp. red.] przeniesie się część Urzędu Marszałkowskiego - poinformował Artur Kosicki.
Wówczas marszałek złożył obietnicę, że po zakończeniu prac, mural wróci na swoje miejsce, oraz że sfinansuje jego przywrócenie ze środków budżetu województwa. Tak też się stało, samorząd dofinansował przedsięwzięcie kwotą 158 tys. zł.
- Mural po pewnej modyfikacji, do końca lipca wróci na ścianę budynku przy ul. Skłodowskiej i dalej będzie nie tylko wspaniałą atrakcją turystyczną, ale też wielkim przesłaniem - dodał marszałek.
Jak się okazało, zmianą w muralu będzie dopisek "i dziadka" oraz zmiana słowa "do" na "dla", w związku z tym na muralu znajdzie się napis "Wyślij pocztówkę dla Babci i Dziadka".
- Cała akcja powstała kilka lat temu w ramach festiwalu Up To Date, który jest także dealowaniem z bliskością i relacjami międzyludzkimi. "Wyślij pocztówkę do babci", a dzisiaj już "dla babci" jest okazaniem kultu naszej ziemi, która stawia słowo "dla" wyżej niż "do". Internauci trochę o tym już trąbili, ale tu nie chodzi o internautów, tu chodzi o to, że dla mnie się to podoba - powiedział Cezary Chwicewski, inicjator pocztówki "Wyślij pocztówkę do babci".
Skąd się wzięła babcia Eugenia?
Pierwotny mural był wyjątkowym dziełem artystycznym stworzonym przez zespół z warszawskiego Good Looking Studio. Powstał on na podstawie wspólnego projektu Jana Estrady-Osmyckiego oraz zespołu kreatywnego festiwalu Up To Date. Jego głównym motywem był portret babci, która była ukochaną postacią dziennikarza radiowego Andrzeja Bajguza. Mural ten był hołdem dla babci Eugenii, która niestety zmarła w 2022 r.
- Gdy zabieraliśmy się do realizacji tego pomysłu, nie wierzyliśmy, że uda nam się zrealizować go na tak reprezentatywnej ścianie, tak widocznej i rzucającej się w oczy z wielu punktów miasta. Gdy się już to udało, to odbiór białostoczan, ale i festiwalowiczów, był jednoznacznie pozytywny. Dlatego bardzo smutno było, gdy dowiedzieliśmy się, że musi on tymczasowo zniknąć - oznajmił Jędrzej Dondziło, pomysłodawca, koordynator i dyrektor programowy Up To Date Festival.
Decyzja o odtworzeniu muralu ma ogromne znaczenie dla społeczności lokalnej, ponieważ ten artystyczny wizerunek był nie tylko ozdobą budynku urzędu, ale również ważnym elementem dziedzictwa kulturalnego miasta. Odnowienie muralu pozwoli na zachowanie pamięci o babci Eugenii.
- Pocztówka do babci jest symbolem tego, by utrzymywać więź. W tym roku, co jest dziwne, ale i piękne, pocztówek wysłano więcej niż zaczynaliśmy akcję w 2019 r., gdy mural się pojawił. Bardzo się dlatego cieszymy, że mural wraca - dodał Cezary Chwicewski.
Oficjalne odsłonięcie muralu zaplanowano na początek sierpnia.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl