Mural na wieżowcu i "Prace w polu". Folklor może być inspirujący

2017.07.03 11:08
Folk on the street to akcja, która łączy motywy ludowe ze sztuką ulicy. Realizuje ją Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.
Mural na wieżowcu i "Prace w polu". Folklor może być inspirujący
Fot: materiały organizatora
Tkaniny Lucyny Kędzierskiej można oglądać na wystawie w Spodkach

W 2012 r. zainicjowano akcję Folk on the street. W swoim zamyśle miała ona przyciągać do folkloru ludzi młodych poprzez połączenie motywów ludowych ze sztuką ulicy. W ramach akcji powstało wiele instalacji i murali, m.in. ten najbardziej znany - "Dziewczynka z konewką" przy białostockiej alei Piłsudskiego.

Stojaki jak tkanina i haft

- Akcja powstała po to, by naszą podlaską tradycję przenieść na ulice, w przestrzeń miejską. Aby przekonać ludzi, że folklor może być inspirujący, ciekawy i piękny - wyjaśnia Cezary Mielko, dyrektor WOAK-u.

Tegoroczną edycję FotS rozpoczęła akcja stawiania stojaków rowerowych inspirowanych wzornictwem kurpiowskim oraz tkaniny dwuosnowowej i haftu pogranicza. Stanęły one w Białymstoku, Korycinie i Janowie, a wykonali je dwaj białostoccy projektanci rowerów: Adrian Łucejko i Adam Zdanowicz. Stojaki inspirowane kulturą ludową Podlasia są przykładem wykorzystania dziedzictwa kultury ludowej w nowoczesnej sztuce użytkowej.

Kolejne działanie zaplanowane jest na pierwsze dni lipca, kiedy to grupa artystów TAKTAK.by z Białorusi stworzy mural w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie. Będzie on przedstawiał korycińską tkaninę dwuosnowową, wykonaną przez lokalne tkaczki.

"Pieczenie chleba" na muralu

W tym tygodniu rozpoczną się także prace nad tworzeniem muralu wielkoformatowego w Białymstoku. Zostanie on namalowany na wieżowcu przy ul. Radzymińskiej 18. W pracy zostanie wykorzystany wzór z tkaniny dwuosnowowej pt. "Pieczenie chleba" Lucyny Kędzierskiej, tkaczki z Wasilkowa. To będzie nie tylko największy mural w naszym województwie, ale i największy inspirowany kulturą ludową w Polsce! Tkaninę, która posłużyła jako inspiracja dla artystów, można oglądać do 2 sierpnia na wystawie prac tkackich pani Lucyny Kędzierskiej w Spodkach WOAK-u.

Folk on the street 2017 to także instalacja artystyczna 3D "Prace w polu". Jest ona rozszerzeniem pomysłu grupy Etnograff z Bielska Białej, która w 2011 roku przeniosła wzór rozety z jednej z bielskich kamienic na bale z sianokiszonką znajdujące się na górskim polu w Ustroniu Jaszowcu u podnóży Lipowskiego Gronia. Główne założenie "Prac w polu" to zaproszenie artystów oraz mieszkańców danego regionu do zapoznania się z lokalną kulturą ludową oraz inspirowania się nią w kolejnych działaniach. WOAK bowiem nie poprzestał tylko na Białymstoku - w ramach współpracy do akcji włączyły się Zielona Góra (dzięki Regionalnemu Ośrodkowi Animacji Kultury), gmina Puck (dzięki Ośrodkowi Kultury, Sportu i Turystyki) oraz Bielsko-Biała, miasto, w którym działa grupa Etnograff. Mieszkańcy z tych okolic zostaną zaproszeni do udziału w "Pracach w polu" - czyli do umieszczania na belach z sianokiszonką ludowych wzorów charakterystycznych dla danego regionu.

WOAK ma nadzieję, że działanie w ramach Folk on the street - tak jak cała akcja - zachęci do zainteresowania się lokalnym dziedzictwem kulturowym oraz w atrakcyjny sposób będzie promować polskie wzornictwo ludowe.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1909 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39