Znieczulicy powiedz: nie
Okres zimowy to czas, kiedy z powodu obniżenia temperatury pojawia się ryzyko wychłodzenia organizmu. Najbardziej narażone na wyziębienie są osoby, które nie mają dachu nad głową. Nawet kilka godzin spędzonych na niewielkim mrozie może mieć tragiczny finał.
Policjanci sprawdzają miejsca pobytu osób zagrożonych wychłodzeniem. W zainteresowaniu mundurowych są pustostany, ogródki działkowe oraz tereny zielone, na których bezdomni stawiają prowizoryczne szałasy i zadaszenia. Policjanci apelują również do mieszkańców o zgłaszanie przypadków osób potrzebujących pomocy.
Policjanci sprawdzają miejsca pobytu osób zagrożonych wychłodzeniem
Podlascy funkcjonariusze rozpoczęli działania ukierunkowane na wspieranie osób potrzebujących pomocy. Działania realizowane są w ramach programu prewencyjnego "Nie bądźmy obojętni". Dzielnicowi sprawdzają miejsca takie jak pustostany, klatki schodowe, piwnice pod kątem gromadzenia się osób z grupy tzw. "podwyższonego ryzyka", czyli bezdomnych i nadużywających alkoholu. Odwiedzają również osoby samotne, starsze czy schorowane. W trakcie wizyt mundurowi sprawdzają, czy mieszkańcy ich rejonów mają zapewnione podstawowe potrzeby takie jak pożywienie, opał, dach nad głową.
Prowadzone są też wzmożone działania informacyjne, które mają na celu edukację społeczeństwa oraz uwrażliwienie na problem zagrożeń zamarznięciami w okresie zimowym. Funkcjonariusze namawiają do korzystania z noclegowni, informują, gdzie można zjeść ciepły posiłek oraz o innych formach pomocy, jakie oferują instytucje pomocowe.
Nie bądź obojętny, zareaguj!
Mundurowi przypominają, że ważne jest zaangażowanie i informowanie odpowiednich służb o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112 i poinformować dyżurnego, by pomoc ruszyła. O potrzebujących pomocy możemy również poinformować pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej lub skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy zaznaczyć na mapie miejsce, gdzie przebywają bezdomni, a policjanci na pewno sprawdzą to zgłoszenie.
24@bialystokonline.pl