Mrożenie komórek jajowych. Kiedy i kto może z tego skorzystać?

2014.12.26 00:00
Jak wynika z raportu "Płodna Polka", co czwarta młoda kobieta w naszym kraju planuje pierwsze dziecko po 30. roku życia. Jednak z biegiem czasu szanse na poczęcie maleją, a po przekroczeniu wieku 33. lat - drastycznie spadają. Czy mrożenie komórek jajowych jest szansą na późne, szczęśliwe macierzyństwo?
Mrożenie komórek jajowych. Kiedy i kto może z tego skorzystać?
Fot: Klinika Bocian

Mrożenie komórek jajowych odbywa się za pomocą metody szybkiego mrożenia, zwanej witryfikacją. Pobiera się je poprzez punkcję jajnika po stymulacji hormonalnej, jednorazowo kilka, kilkanaście sztuk. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym dożylnym, a ryzyko powikłań jest niewielkie. Komórki jajowe przechowuje się w ciekłym azocie o temperaturze -196 st. Celsjusza. W teorii można je przetrzymywać przez kilkadziesiąt lat.

Część komórek jajowych obumiera jeszcze w procesie witryfikacji, część nie przetrwa rozmrożenia. Nie należy również zapominać, że w in vitro i w naturze tylko 30 proc. zarodków przyniesie pozytywne rozwiązanie ciąży. Z tych powodów konieczne jest pobranie przynajmniej 9., a najlepiej 12. komórek jajowych, by prawdopodobieństwo urodzenia dzięki nim dziecka w przyszłości było wysokie. Nie ma jednak nigdy 100 proc. pewności – mówi dr Grzegorz Mrugacz z białostockiej kliniki "Bocian".

Kto może zamrozić komórkę jajową?

Z zabiegu mrożenia komórek jajowych powinny skorzystać kobiety z chorobą nowotworową przed rozpoczęciem leczenia. Zarówno chemioterapia i radioterapia uszkadza lub modyfikuje genetycznie gamety. Zaleca się go również pacjentkom z zaawansowaną endometriozą oraz występującą rodzinnie przedwczesną menopauzą.

Dla kobiet, które traktują mrożenie komórek jajowych jako polisę na przyszłość, najistotniejszy będzie wiek, w którym zdecydują się na procedurę. Z biologicznego punktu widzenia najlepszy moment na pierwszą ciążę występuje do 25. roku życia. Potem jakość gamet spada. Z tego powodu zaleca się, by kobiety decydujące się na mrożenie komórek jajowych nie były starsze niż 30 lat.

Im wcześniej komórki zostaną zamrożone, tym większe prawdopodobieństwo, że urodzi się z nich zdrowe dziecko. Dużo mniejsze znaczenie ma moment, w którym zostaną rozmrożone i przetransferowane do macicy w formie zarodków. Najważniejsze jest, w jakim wieku komórki zostały zamrożone – mówi dr Grzegorz Mrugacz.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1633 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39