Podejmowanie wyrzeczeń i postów przez człowieka jest bardzo mocno związane z jego religijnością. Forma postu, jego jakość i trwanie, zależne jest z jednej strony od kanonów wyznawanej wiary, z drugiej natomiast od postawy samego człowieka. Post nazywany wiosną duchowa człowieka pełni funkcje wyciszające, oczyszczające, modlitewne.
Wśród staroobrzędowców posty zajmują większą część roku. Poza najważniejszym Wielkim Postem, w kalendarzu starowierskim znajdujemy między innymi Post Filipowy - przed Świętami Bożego Narodzenia, Post Piotrowy - przed świętem Piotra i Pawła, post poprzedzający Święto Zaśnięcia Bogarodzicy. Ponadto dniami postnymi są każda środa i piątek. Poszcząc wierni przygotowują się do pełnego przeżywania świąt. Post to także dobry czas na dokończenie rozpoczętych prac, czy przygotowanie następnych. Poszcząc ludzie wierzący odstępują od spożywania niektórych potraw, ograniczają ich ilość, podejmują wyrzeczenia i jeszcze gorliwiej modlą się.
Więcej na temat postów w praktyce staroobrzędowców opowie Krzysztof Snarski. Początek wykładu o godz. 17.00. Wstęp jest wolny.