Laboratorium badania kompatybilności elektromagnetycznej o powierzchni blisko 300 m2, powstało przy współpracy z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Białostockiej. Wyposażone jest w wykonaną na specjalne zamówienie, światowej klasy aparaturę oraz w największą w północno-wschodniej Polsce ekranowaną komorę bezechową SAC. Można w nim badać duże urządzenia elektryczne i elektroniczne, nawet samochody czy małe samoloty.
- Z jednej strony będzie można sprawdzić, czy znajdujący się w niej sprzęt elektroniczny emituje szkodliwe promieniowanie, a z drugiej, czy nie jest podatny na oddziaływanie promieniowania elektrycznomagnetycznego pochodzącego z zewnątrz – mówi Paweł Kramarz, zastępca dyrektora BPN-T.
Przylegająca pracownia wysokich napięć umożliwia z kolei analizowanie odporności urządzeń elektronicznych na wyładowania, burze oraz zakłócenia pochodzące bezpośrednio z sieci zasilającej.
- W laboratorium będą mogły być prowadzone zarówno badania naukowe, jak i komercyjne, dla firm produkujących urządzenia elektryczne, elektroenergetyczne oraz elektroniczne - dodaje Paweł Kramarz.
Oprócz prac badawczo-rozwojowych, możliwe jest tu prowadzenie szkoleń z zakresu wymagań stawianych producentom urządzeń z punktu widzenia kompatybilności elektromagnetycznej (CE) ich produktów. Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać tu certyfikaty dopuszczające swoje produkty na rynek Unii Europejskiej lub stworzyć nowe.
Podmiot prowadzący laboratorium, który wynajmie je od Parku, a następnie będzie je udostępniał zainteresowanym firmom i naukowcom, zostanie wybrany w drodze konkursu. Oferenci mogą zgłaszać się do BPN-T do 15 kwietnia.
ewelina.s@bialystokonline.pl