Ratusz w Białymstoku, Muzeum Historyczne w Białymstoku, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku oraz Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Muzeum w Tykocinie i Muzeum w Bielsku Podlaskim - to tutaj możemy skorzystać z oferty warsztatów.
Ratusz w Białymstoku przygotował warsztaty wokół nowej wystawy, dostępnej w głównej siedzibie Muzeum. Są to zajęcia towarzyszące wystawie czasowej "Faktura koloru. Antoni Szymaniuk 1921–1994". Podczas spotkań uczestnicy przyjrzą się różnorodnej twórczości artysty.
Muzeum Historyczne w Białymstoku zaprasza dzieci w wieku 7–12 lat na zajęcia interaktywne na wystawach stałych. Dzieci obejrzą niezwykły pokaz multimedialny na makiecie przedstawiającej barokowy Białystok. Sprawdzą, kiedy powstał najstarszy białostocki kościół i do czego służył budynek wagi miejskiej. Dowiedzą się również, co wspólnego z Białymstokiem mają śledzie, balony i żubr. Muzeum proponuje także warsztaty "Sekrety dawnej urody", dzieci dowiedzą się jakich kosmetyków używały dawniej panie, by pięknie wyglądać? Co robiły, by mieć zdrową cerę i lśniące włosy? Jak pachną perfumy sprzed stu lat? Na zajęciach pojawi się temat, jak dbały o zdrowie i urodę przedwojenne elegantki.
Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku proponuje wakacyjne zwiedzanie wystaw z zeszytem edukacyjnym oraz zapoznanie się ze swoimi ekspozycjami.
Warto się także wybrać do Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, gdzie podczas zajęć będzie można poznać dawne gry i zabawy towarzyskie. Będą odbywać się warsztaty "Iluminacje i lampiony", podczas których uczestnicy wysłuchają opowieści o powstaniu i tradycji oświetlania i dekorowania otoczenia lampionami. Ukoronowaniem spotkania będzie wykonanie własnego, niepowtarzalnego lampionu.
Natomiast w Muzeum w Tykocinie będzie można wziąć udział w grze miejskiej "Na tropach królewskiego skarbu". W każdy wakacyjny czwartek o godz. 11.00 Muzeum zaprasza wszystkich pod Wielką Synagogę w Tykocinie, skąd będą rozpoczynały się spacery historyczno-przyrodnicze. W trakcie godzinnej wędrówki ulicami Tykocina będzie można wysłuchać gawędy o najcenniejszych zabytkach miasta i walorach przyrodniczych okolicy.
Muzeum w Bielsku Podlaskim także oferuje ciekawe aktywności. Tutaj będzie można stworzyć "Wakacyjny zielnik znachora". Jest to propozycja nawiązująca do najnowszej wystawy prezentowanej we wnętrzach Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, której tytuł brzmi: "Przyszedł znachor do apteki...Ziołolecznictwo i aptekarstwo na Podlasiu". Odbędą się warsztaty: "Mydełka zielarki", "Zioła pod lupą", "Zioła światłem malowane", "Domowy przyprawnik".
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
anna.kulikowska@bialystokonline.pl